Güneş pili ile elektrik üretiminin Çukurova Bölgesi için kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 50367
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN BÜYÜKALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
-104- OZET Bu çalışmada bir güneş pili modülü ile çalışan sistem kurularak değişik koşullarda deneyler yapılmıştır. Deney düzeneği bir güneş pili, şarj regülatörü, akümülatör, DC/AC çevirici (invertör), yük, deney düzeneğinin değişik noktalarına konulmuş ölçü aletleri (piranometre, voltmetre, ampermetre ve termoeleman çifti) ile ölçümlerin hassas ve belirli aralıklarla yapılabilmesi için kullanılan bilgisayar kontrollü bir veri toplama ünitesinden oluşmaktadır. Deneyler sırasında iki değişik durum incelenmiştir. Birinci grup deneylerde gün boyunca akümülatörden hiçbir enerji çekilmemiş ve pilden gelen tüm enerji akümülatörde depolanmıştır. Deney bitiminde bir yük vasıtası ile bu enerji kullanılmıştır. İkinci grup deneylerde ise, pilden gelen enerji hem akümülatörde depolanmış, hem de aynı anda bir yük tarafından tüketilmiştir. Deneyler Adana 'da yapılmış olup, güneş pili tam güneye ve 36° eğime yerleştirilmiştir. Deneylerde elde edilen veriler kullanılarak güneş pili verimi, şarj regülatörü verimi, bu ikisine bağlı şarj verimi, akümülatör verimi, invertör verimi ve toplam sistem verimi hesaplanmıştır. Bu değerlerin sırasıyla %12, %91, %1 1, %68, %80 ve %6 olduğu görülmüştür. Verim değerleri dikkate alındığında, 1. grup ve 2. grup deneyler arasında dikkate değer bir fark görülmemiştir. Deneyler sonucunda elde edilen toplam sistem verimi kullanılarak iki değişik elektrik kullanım senaryosuna göre fotovoltaik sistemin ilk yatırım maliyeti çıkarılmıştır. Elde edilen fotovoltaik sistem maliyeti, aynı senaryolara bağlı kalarak şehir elektriği kullanılması ve uzak hat çekimi ilk yatırım maliyeti ile karşılaştınlmıştır. Buradan güneş pili sisteminin elektriğin bulunduğu yerleşim birimlerinde ekonomik olmadığı, ancak yerleşim birimlerinden uzakta, elektrik ihtiyacı olan yerlerde güneş pili sisteminin uzak hat çekimine göre daha ekonomik olabileceği görülmüştür.-105- Fotovoltaik sistemde kullanılan güneş pillerinin maliyeti oldukça yüksektir. Özellikle toplam maliyette %91 'lik bir kısmı pil maliyetinin oluşturması, bu sistemlerin maliyetinin büyük olmasında önemli rol oynamaktadır. Gelişen teknoloji* ile önümüzdeki yıllarda güneş pillerinin ucuzlayacağı beklenmektedir. Artan yaşam standartı ve nüfus ile birlikte her geçen gün biraz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan klasik enerji kaynaklarının ise sınırlı olduğu düşünülürse, fotovoltaik sistemlerin uzun ömürlü olmaları, çevreyi kirletmemeleri, gürültüsüz çalışmaları ve en önemlisi enerji kullammından dolayı para ödenmemesi gibi avantajları ile önümüzdeki yıllarda kullanımının artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
-106- SUMMARY In this study, a system that utilizes a solar cell module was constructed and some experiments have been carried out under different conditions. The experimental system was consist of a solar cell, a charge unit, an accumulator, a DC/AC inverter, various measurement devices (pyranometer, amperemeter, voltmeter and thermocouples) and a computer controlled data logging system that enabled us to make measurements accurately and frequently. Two different conditions were tested in the experiments. In the first series of experiments, no energy was withdrawn from the accumulator during the day time. All the energy supplied by the cell was stored in the accumulator. After charging had ended this energy was used by means of a load. In the second series of experiments, the energy from the cell was supplied to the accumulator and used at the same time by a load. Experiments were carried out in Adana by placing the cell facing to the south with a slope angle of 36°. The efficiency of the solar cell, the charge regulator, charging, the accumulator, the inverter and the total system have been calculated using the data obtained from the measurements. These calculated values are 12%, 91%, 11%, 68%, 80% and 6% respectively. It was found that there was no significant difference between the first series and the second series experiments as far as efficiencies were considered. Initial investment cost of the system was determined according to the total system efficiency obtained from the experiments using two different electricity usage scenarios. The cost of photovoltaic system was compared with that of electricity usage and initial investment cost for the line installing within the same scenario. It was found that the photovoltaic system was not economic in the areas where the electricity line is-107- already available. However, under certain conditions it could be cheaper than for the remote areas that has no grid connection. The solar cells used in the photovoltaic systems are quite expensive. The cost of solar cell, which is 91% of the total cost play an important role in the high cost of such systems. Parallel to the development of technology of solar cell units will decrease in the close future. Energy consumption rises everyday as the population and life standards of human beings. Considering that the conventional energy sources used are limited, it is expected that the usage of photovoltaic system will be come widespread in the near future due to their durability, silent operation and free cost of energy.