Peyami Safa imzalı romanlarda güven temi
Trust theme in the novels of Peyami Safa
  1. Tez No: 503660
  2. Yazar: FATMA ZEHRA TURAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Güven toplumun ihtiyaçları doğrultusunda sosyal bilimlerde son yıllarda sıkça ele alınmaktadır. Türk Edebiyatı çalışmalarında bir ilk olarak bu tez çalışması toplumun geçirdiği tarihi değişimlere şahit olan ve bunları eserlerine yansıtan Peyami Safa'nın romanlarında güven ve güvensizlik durumlarını, sebep ve sonuçları ile incelemiştir. Sonuç olarak romanlarda yazarın temel meselelerinden olan Doğu-Batı karşıtlığına koşut olarak Doğulunun güven ile Batılının da güvensizlik ile ilişkili yansıtıldığı; güven verici davranışların çoğunlukla erkekler tarafından ortaya konulduğu; kadınların güveni yeniden inşa konusunda aktif çaba göstermedikleri; özgüvenin kişilerin istekleriyle bağlı aktarılmasına karşın öz güven eksikliği ya da yokluğunun düşük benlik algısıyla bağlı gösterildiği; ebeveynleri ile sağlıklı ve yakın bir ilişkisi bulunmayan kişilerin güven kırıcı davranışları bir ahlak haline getirdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca romanların vaka zamanları (1897-1950) toplumun geçirdiği büyük krizleri kapsadığı için eserlerde birey-kurum ilişkilerindeki güvensizlik durumlarının birey üzerindeki olumsuz etkileri ile işlendiği bulgulanmıştır. Romanlarıyla Allah'a güvenmenin nesilleri inkırazdan koruyacağı tezini işlerken yazar, dindar ebeveynler ile imansız çocukları arasındaki çatışmaları dikkate sunmuştur. Güven türleri konusunda ise yazarın şüphe ile saflaştırılan ve daima uyanık tutulan bir güvenme tavrını idealleştirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trust has been frequently discussed in the social sciences in recent years in line with the needs of the society. For the first time in Turkish literature studies, this study has examined the situation of trust and distrust in the novels of Peyami Safa, who witnessed the historical changes that the Turkish society had made and reflected them in his works, with causes and effects. As a result, in the novels, parallel to the East-West opposition, which is one of the main subjects of the author, reassuring behaviors are often portrayed by men; women are not actively engaged in rebuilding trust; self-trust is attributed to the will of the people, but lack of self-trust is attributed to low self-perception; and it has been found that those who do not have a healthy and close relationship with their parents mostly involved in disruptive behaviors. Moreover, since the time of the novels (1897-1950) covered the great crises within the Turkish society, sit was detected that the distrustful situation in the individual-institutional relations had negative effects on the individual. The writer, who asserts that trusting in God protects generations from infidelity, has considered the conflicts between religious parents and their unbelieving children. As for the types of trust, it is understood that the author idealizes a trusting attitude that is refined by suspicion and always kept awake.