Beden ve semptom: Peyami Safa'nın romanlarında hastalık
Body and symptom: İllness in Peyami Safa's novels
  1. Tez No: 793046
  2. Yazar: ŞERİFE SEDA YÜCEKURT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu doktora çalışması Türk edebiyatının en üretken yazarlarından biri olan Peyami Safa'nın romanlarına odaklanır ve bu romanlarda inşa edilen hastalığın estetik temsilini inceler. Bu çalışmanın temel amacı, bu romanlarda hastalığın vücut bulduğu bedenle kurmacanın bedeni (body of fiction) arasındaki ilişkiyi çözümlemektir. Aynı zamanda hastalığın bir ötekileştirme/dışlaştırma stratejisi olup olmadığını sorgulayan bu tezin kapsamını Peyami Safa ve Safa'nın müstear adlarından biri olan Server Bedi imzalı romanlar oluşturur. Bu doktora çalışması, hastalığın tematik ve anlatıbilimsel bir unsur olarak bu romanlar arasında temel bir ayrılığa işaret ettiğini öne sürer. Bu ayrılıkta hastalık meselesi, tematik olarak sonluluk/sonsuzluk fikrini ve biçimsel olarak modern bir tür olan“roman”yazma derdini sorunsallaştırmaya ve derinleştirmeye imkân verir. Sonuç olarak bu çalışma, çoğunlukla metnin içeriğine odaklanarak yapılan tematik okumalardan farklı olarak, hastalık temasının aynı zamanda metnin biçimini de belirlediği iddiasını taşır. Böylelikle bu tezin Peyami Safa külliyatı üzerinden Türkçe edebiyattaki hastalık ve sağlık çalışmalarına bir kaynak oluşturması ve hastalık anlatıları türünü tartışmak için zemin oluşturması hedeflenir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the representation of illness in Peyami Safa's novels. It primarily aims to answer the question of how illness is embodied in both the human body and the body of fiction in Peyami Safa's corpus. Additionally, this study explores the interplay between these bodies and raises the issue of illness being used as a literary device to portray marginalization. This study also takes into account the works published under the pseudonym Server Bedi, which have received limited attention in Turkish literary studies. In this dissertation, illness as a thematic and narratological element points to a fundamental difference between the novels signed with Peyami Safa's name and those signed under the pseudonym Server Bedi. This study mainly argues that illness serves as a crucial aspect in Peyami Safa's engagement with writing. It also problematizes the idea of finitude/infinity thematically and deepens the problem of writing a modern“novel”stylistically. The present study intends to offer a fresh and comprehensive perspective on Peyami Safa's corpus. Furthermore, it seeks to contribute to the illness and health studies in Turkish literature and provides a groundwork for further research in this field.