Peyami Safa'nın Server Bedi imzalı romanları
- Tez No: 145073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYAHAN ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
429 ÖZET Server Bedi, Peyami Safa'nın geçimini sağlamak amacıyla kullandığım söylediği takma adıdır. Annesinin adından türettiği bu ismi, Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren ölümüne kadar kullanmıştır. Yazar, Server Bedi takma adıyla pek çok hikâye, makale, fıkra ve roman yazmıştır. Ayrıca bu isimle yaptığı tercümeleri de mevcuttur. Bu çalışmada ise sadece romanlar ele alınmıştır. Öncelikle yazarın kitap halinde bastığı romanları tespit edilmiştir. Daha sonra gazete ve dergilerde kalmış romanlar gün ışığına çıkarılmıştır. Bu romanlar incelenmiş ve tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu eserlerin pek çoğu polisiye, aşk ve macera romanı niteliği taşımaktadır. Aralarında ayrıca çocuk romanı da mevcuttur. Polisiye romanlar daha ziyade Cingöz Recai romanları olarak bilinmektedir. Bunlar polisiye roman alanında belli bir seviyeyi tutturmuş romanlardır. Aşk ve macera romanlarının ise devrinde yayınlanan benzer türdeki romanlardan aşağı kalır yanı yoktur. Peyami Safa, Server Bedi imzasıyla yazdığı bu eserleri hakkında pek olumlu şeyler düşünmez. Bu eserlerde romanda hürmet ettiği fikirlerin olmadığım söyler. Server Bedi imzalı eserler daha çok günü gününe yazıldıkları için bazı kusurları mevcuttur. Ama bu romanların içinde yazarın beğenisini kazanmış olanları da vardır. Ayrıca bu romanların döneminde halk tarafından da beğenildiği bilinmektedir. Bu romanların yayınlandığı gazetelerin tirajlarım artırdığı söylenmektedir. Bütün bunların yanında Server Bedi imzalı romanların ortaya çıkarılması, bu konuda yapılacak diğer çalışmalarla birlikte, Peyami Safa'nın bilinmeyen ya da az bilinen bir yanının keşfedilmesine imkan sağlayacaktır. Bu sayede Peyami Safa'nın tam olarak anlaşılması sağlanarak edebiyat tarihimize katkıda bulunulmuş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
430 ABSTRACT Server Bedi is Peyami Safa' s nick name, which, he says that he used it to earn his livelihood. He used this name, which he formed it from his mothers name, from World War I to his death. He wrote lots of stories, articles, columns and novels with the nick name Server Bedi. In addition, there are translation studies, which were made with this nick name. In this study, only his novels are taken up. First, the novels, which were published as book, had been ascertained, then, the novels which were published in newspapers and magazines, had been ascertained. This novels had been examined and tried to be introduced. Many of these works are police, love and adventure novels, also there are child novels in these studies too. Police novels are known as Cingöz Recai novels. These are novels which reached an important level in the area of police novels. Love and adventure novels are same popular as their peers which were published in its era. Peyami Safa does not think positive things about his studies which were written with the nick name Server Bedi. He says: there are no ideas which he respects in these studies. Because of they were written daily, the novels which were written with the nick name Server Bedi, has some problems. But there are novels which he admires in these studies. In addition, it is known that these novels had been admired by people. These novels raised up the papers circulation which they were published in. In addition to all these, ascertaining the novels written with the nick name Server Bedi, will provide opportunity to discover Peyami Safa' s an unknown or a little known characteristic, with the studies which will be done about this subject. In this way, by providing to understand Peyami Safa well, it will be of help to our history of literature about this subject.