Pamukta (Gossypium hirsutum L.) erkencilik karakterleriyle ilişkili DNA markörlerinin belirlenmesi
Determination DNA markers associated with earliness characters in cotton (Gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 503662
  2. Yazar: DÖNE PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BARDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Pamuk (Gossypium spp.) dünya çapında çeşitli alanlarda yüksek istihdam sağlayan doğal lif kaynağı önemli ticari bir bitkidir. Erken olgunlaşan pamuk genotipleri geç dönem saldırılarından kurtulmaları ve takip eden ürünün ekimine olanak tanımaları bakımından oldukça önem arz etmektedir. Erkencilik özelliği kantitatif karakter olmakla birlikte çevre şartlarına karşı oldukça hassastır. Son yıllarda yeni nesil sekanslama (Next Generation Sequencing) platformları farklı germplasm kaynaklarında doğrulanma sağlamaları ve düşük maliyette tek nükleotid polimorfizmi (SNP: Single Nucleotide Polymorphism) belirlemeleriyle favori haline gelmiştir. Sekanslama yoluyla genotipleme (GBS: Genotyping by Sequencing) metodu ile ise çok fazla sayıda SNP belirlenerek genom hakkında daha fazla bilgi edinilmektedir. Bağlantı denksizliği prensibine dayalı ilişkilendirme haritalarıyla genotipik ve fenotipik veriler arasındaki ilişkiler haritalanabilmektedir. Bu çalışmada Gossypium hirsutum L. türüne ait dünyanın farklı bölgelerinde yetiştirilen 283 adet genotip 2016 yılında Kahramanmaraş ve Diyarbakır lokasyonlarında verim ve erkencilik karakterlerini içeren on bir özellik bakımından Augmented deneme deseninde taranmış ve seçilen 90 genotipte GBS yöntemiyle SNP tabanlı ilişkilendirme haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cotton (Gossypium hirsutum L.) is an important plant which is a commercial and natural fiber source that provides high employment in various fields around the world. Early maturing cotton genotypes have a great importance in terms of eliminating late-stage attacks and increasing the possibility of planting the following crop during the period. Traits with a high economic value such as earliness show quantitative characteristics and are very sensitive to environmental conditions. In recent years, next generation sequencing (NGS) platforms have become popular in different germplasm sources to ensure validation and low cost in SNP determinations. High amount of information about the genome can be obtained by determining a large number of SNPs via GBS method. Relations between genotypic and phenotypic data can be mapped by association maps based on linkage disequilibrium. In this study, 283 genotypes of Gossypium hirsutum L. grown in different regions of the world and Turkey were screened for eleven traits related to earliness and yield characters pursuant to augmented design, and SNP based association map was created with chosen 90 genotypes.