Çan kömürünün sıvılaştırma kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 50368
- Danışmanlar: PROF.DR. N. GAYE ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada değişik çözücü ve reaksiyon sürelerinin Çan kömürünün sıvüaşürma verimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çan kömürü örnekleri ilk önce 60-mesh boyutunda öğütülerek vakum evaporaiöründe kurutuldu. Sıvüaşürma reaksiyonlarından önce Çan kömürünün %nem, ve %kül analizleri yapıldı. Yapılan analizler sonucunda %24 nem %2,9 kül olduğu tespit edildi Daha sonra Leco CHN-600 analizörü kullanılarak hidrojen, azot ve karbon analizleri yapıldı. Oksijen + kükürt yüzdesi farktan hesaplandı. Sıvüaşürma reaksiyonlarında tetralin ve 9,10dihidroantrasen çözücüleri kullanılmıştır. Bu iki çözücü de çok etkili çözücüler olarak bilinmektedir. Çözücü /Kömür oram 2/1 olarak alınmıştır. Sıvüaşürma reaksiyonları 6MPa hidrojen basıncı altında yapılmıştır. Reaksiyon sıcaklığı 400 C ve reaksiyon süreleri 3,13,23,33 dakikalar olarak belirlenmiştir. Sıvüaşürma reaksiyonları sonucunda elde edilen ürünler sokslet ekstraksiyon düzeneğinde ayrı ayrı hekzan, toluen ve tetrahidrofuran (THF) çözücüleri üe ekstrakte edildi. Hekzanda çözünenler oü, hekzanda çözünmeyip toluende çözünenler asfaltenler, hekzan ve toluende çözünmeyip THF de çözünenler preasfaltenler olarak sınıflandırüdı. Aynca hiçbir çözücüde çözünmeyenler ise kalınü olarak ayrüdı. Asfalten ve preasfalten ürünlerinin miktarları tartüarak,oü ürününün miktarı ise farktan hesaplandı. Çan kömürü için en yüksek oü dönüşümü tetralin çözücüsü kullamldığmda elde edilmiştir. Tetralin çözücüsü kullanüdığında %21,2 oü dönüşümü elde edilirken 9,10dihidroantrasen çözücüsü kullanüdığında %18,3 oü dönüşümü elde edilmiştir. 9,10dihidroantrasen çözücüsünün kullanılması toplam dönüşümü arttımışür. 9,10dihidroantrasen çözücüsü kullanüdığında %85,0 dönüşüm sağlanırken tetralin çözücüsü kullanüdığında %76,7 dönüşüm elde edümiştir. Reaksiyon süreleri arttırüdıkça daha yüksek dönüşümler elde edilmiştir. Asfalten ve preasfalten ürünlerinin element analizleri yapılmıştır. Ürünlerin element analizleri sonucunda en yüksek H / C oranları tetralin çözücüsü kullanüdığında görülmüştür. Tetralin çözücüsü kullanüdığında H/C oram 0,09 olarak hesaplanmıştır. 9,10dihidroantrasen çözücüsü kullanüdığında bu oran 0.08 olarak hesaplanmıştır. Asfalten, Preasfalten ürünlerinin ve kalıntının FTIR analizleri yapılmıştır.76 Asfalten ve preasfalten ürünlerinin FTIR analizleri sonucunda preasfalten ürününün asfaltene göre daha yüksek oksijen konsantrasyonuna sahip olduğu görülmüştür. Çan kömürü ve elde edilen ürünlerin FTIR spektrumlan incelendiğinde reaksiyon süreleri azaldıkça 3000-900 cm aralığuıdaki absorbans bantlan daha şiddetli olarak görülmektedir. Bu aralıktaki bantların daha şiddetli olması yapıda bulunan fonksiyonel grupların konsantrasyonlarının daha fazla olduğunu göstermektedir. 1690-1770 afi aralığında bulunan pikler keton ve ester yapısındaki OO bağlarının ve -COOH gruplarının varlığını göstermektedir. 1110-1300 cm arahğrndaki pikler C-OveO-H gruplarının varlığını göstermektedir. Asfalten ve preasfalten spektrumlarmda 800-700 cm aralığında poli sübstitue aromatik grupların varlığını gösteren pikler bulunmaktadır.Kalıntı ve Çan kömür örneğinin spektrumlan incelendiğinde 500-400 cm aralığında mono sübstitue aromatik grupları gösteren pikler görülmektedir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In this study the effects of the different solvents and reaction times on the liquefaction yields of Çan coal were investigated. Çan coal samples were first grownd to 60 - mesh and dried at vacum evaporator. Before liquefaction reactions the moisture and ash percentages of Çan coal were calculated. The moisture value was found %24 and the ash value was found %2,9. Then hydrogen, nitrogen and carbon analysis were done by using Leco CHN-600 element analyzer. Oxygen + sulphur percentage was calculated by difference. In the liquefaction reactions tetralin and 9,10dihydroanthracene solvents were used. These two solvents were known as very effective solvents. Solvent / coal ratio was taken as 2 /l. Liquefaction reactions carried out under 6MPa hydrogenepreasure. The reaction temperature was 400 C and the residence times were 3,13,23,33 minutes. After the liquefaction reactions the products were seperated by sequential extraction with hexan, toluene and tetrahydrofuran (THF) inasoxhlet extractor. Hexan solubles were classified as oil, hexan insohibles-toluen solubles were classified as asphaltenes, toluen insolubles- THF solubles were classified as preasphaltenes and THF insolubles were classified as residue. The amounts of asphaltene and preasphaltene products were calculated by weighting, the amount of the oil product was calculated from difference. The highest oil yields were obtained for Çan coal when tetralin was used as solvent The oil conversion was %21,2 in the presence of tetralin solvent but it was %18,3 in the presence of 9,10dihydroanthracene solvent. 9,10dihydroanthracene solvent increased the total conversion. In the presence of 9,10dihydroanthracene solvent %85,0 total conversion was calculated but in the presence of tetralin solvent %76,7 total conversion was calculated. Increasing the reaction times provided higher conversion. Then the element analyses of asphaltene and preasphaltene products were made. Elemental analyses revealed that the highest H to C ratio of the products were obtained for Çan coal when tetralin was used as a solvent. The H to C ratio was found 0,09 when tetralin solvent was used and it was found 0,08 when 9,10dihydroanthracene solvent was used. Then the FTTR analyses of the products were made. According to FTTR analyses, it was determined78 that preasphaltene products contain higher concentration of oxygen functional groups compared to asphaltene yields. As the decreasing of the reaction times some of the absorbance bands between 3000-900 cm become more intensed and resolved due to increases in the concentration of the corresponding groups. C=0 peaks appear between 1690-1770 cm corresponding to ketonic, esteric and carboxylic groups.The peaks between 1 1 10-1300 cm might be due to C-O and OH groups. In the spectra of the asphaltene and preasphaltene the peaks between 800-700 cm were corresponding to poli substitue aromatic structures. Li the spectra of the residue and coal mono substitue aromatic structure peaks between 500-400 cm were seen.