Terör olaylarının haber söylemi bağlamında televizyon haberlerinde sunumu örnek olay: İstanbul Havalimanı saldırısının nitel analizi
Present event in television news in context of terrorial events: Quality analysis of İstanbul Airport injury
  1. Tez No: 503680
  2. Yazar: ŞAHİN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı terör olaylarının televizyon haberlerinde sunulurken ne kadar nesnellik taşıdığı ve yorum farklılıklarının ideolojiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ortaya koymaktır. Örnek olay olarak 28 Haziran 2016 akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen canlı bomba eylemi ele alınmıştır. Bu olayın ana haber bültenlerindeki sunumunun ideolojiden etkilenip etkilenmediğini anlamak için iki farklı ideoloji sahibi olan ATV ve Fox TV kanalları örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada esas alınan yöntem Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi modelidir. Bu modelin araştırmada kullanılmasının nedeni ise haber anlatılarında ideolojik bağlantıların olup olmadığını ortaya çıkarmada ayrıntılı ve kabul gören bir model olmasıdır (Özer,2011: 82). Modelin barındırdığı makro ve mikro yapı analizi, basamak basamak uygulanmış ATV ve Fox TV ana haber bültenleri 29 Haziran 2016'dan itibaren beş gün süreyle incelenmiştir. Haber bültenlerinin olaydan itibaren beş günlük haber bültenleri ele alınsa da yayın yasağı bulunmasından ötürü olay, haber bültenlerinde üç gün süreyle yer almıştır. Çalışmada esas alınan terör olaylarının televizyon haberlerinde sunumunun söylem bağlamında incelenmesi nedeniyle; söylem, söylem teorileri, haberde söylem; ideoloji ve haberde ideoloji, medya ve terör ilişkisi incelenmiş ve terör, terörizm, medya ve terör arasındaki ilişki ile medyada terör haberleri başlıkları yer almış aynı zamanda araştırmanın metodolojisi hakkında da bilgi verilmiştir. Araştırmanın konusu, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve yöntemi açıklanmıştır. Ayrıca Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi modelinin nasıl bir yöntem izlediği üzerinde durulmuş ve bu modelin neden bu araştırmada esas alındığı da belirtilmiştir. Son olarak ATV ve Fox TV ana haber bültenleri 28 Haziran 2016'da gerçekleşen Atatürk Havalimanı saldırısı ele alınarak incelenmiş ve elde edilen bulgular son bölümde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to show how objective the terrorist acts are on television news, and whether the interpretation differences are due to the ideology. As a case study, live bomb action in İstanbul Atatürk Airport on 28th of June 2016 was discussed. The ATV and Fox TV channels, which have two different ideologies, have been chosen as a sample in order to see if the presentation in the main news bulletin of this event is affected by the ideology. The method based on the research is Van Dijk's model of critical discourse analysis. The reason for using this model in research is that it is a detailed and accepted model to find out whether there are ideological links in the news (Özer, 2011: 82). Macro and microstructure analysis carried out by the model, step by step, main news bulletins of ATV and Fox TV were examined for five days starting from June 29, 2016. Even though the news bulletins are treated as five-day news bulletins from the outset, the incident has been on the news bulletin for three days due to the publication prohibition. Due to the fact that the presentation of the terrorist incidents based on the study in television news is examined in the context of discourse; discourse, discourse theories, discourse in the news; ideology and news ideology, media and terrorism relations, and the relationship between terrorism, terrorism, media and terrorism, and terror news stories in the media, as well as information on the methodology of the research. The theme of the research, its implications, assumptions, limitations and methodology are explained. It is also emphasized how Van Dijk's model of critical discourse analysis follows, and why this model is based on this research. Finally, the main news bulletins of ATV and Fox TV were examined with the Atatürk Airport attack on June 28, 2016, and the findings were explained in the last section.