Ahmet Erhan'ın hayatı ve şiirleri üzerine bir araştırma
A research on Ahmet Erhan's biography, art, poems
- Tez No: 503679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kimlikteki ismi Erhan Bozkurt olan Ahmet Erhan, 8 Şubat 1958 yılında Ankara'da dünyaya gelir. Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yapan Mersinli şair Adana, Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yaşar. Gırtlak kanseri olan Erhan 4 Ağustos 2013 yılında, 55 yaşında vefat eder. İlk şiirleri Militan dergisinde yayımlandığında Erhan, 18 yaşındadır. 22 yaşındayken yazdığı Alacakaranlıktaki Ülke isimli şiir kitabıyla genç yaşta adından söz ettirmeye başlar. Bu eserle Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü alır. Yayımlanan diğer kitaplarıyla da Yunus Nadi Armağanı, Cemal Süreya, Behçet Aysan, Halil Kocagöz ve Melih Cevdet Anday Şiir ödüllerini alır. Şairin pek çok şiiri bestelenir. 1981 yılında yayımlanan ve siyasi bir içeriğe sahip olan Alacakaranlıktaki Ülke, 12 Eylül yıllarını kapsadığı için Erhan,“darbe şairi”gibi sıfatlarla anılır. Şair, pek çok araştırmacı tarafından 1980 dönemi toplumcu gerçekçi şiirin önde gelen isimlerinden kabul edilir. Çalışmanın ilk bölümünde şairin çocukluk ve gençlik yılları, eğitim ve meslek hayatı ailesi ve arkadaşları, kişiliği ve fiziksel özellikleri, hastalığı ve ölümü işlenecektir. İkinci bölümde Erhan'ın şiir yazmaya başladığı yıllardaki siyasi ve edebi ortam incelenecektir. Üçüncü bölümde şairin şiir hakkındaki görüşleri ve onun hakkındaki görüşler verilecek, şiirleri tematik açıdan, dil ve üslup ile edebi sanatlar bakımından incelenerek şairin şiir anlayışı ortaya konmaya çalışılacaktır. Şiirlerindeki bireysel ve toplumsal özellikler eserlerinden örnekler verilerek açıklanacak, şairin hayatı ve şiiri arasında bir bağ kurulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Erhan, a originally named as Erhan Bozkurt born in 8th February 1958 in Ankara. He worked as a Turkish Literature teacher and he spent his youth in Mersin. Poet lived in Adana, Ankara, İstanbul. He at the age of 55, died of throat cancer in 4th August 2013. At the age of 18, his first poems were published in Militan journal. He was first widely known with his early poem book Alacakaranlıktaki Ülke at the age of 22. He received the Behçet Necatigil Poetry Award with his work. He was also granted an award of Yunus Nadi, Cemal Süreya, Behçet Aysan, Halil Kocagöz and Melih Cevdet Anday poetry awards. Most of his works were composed later on. Erhan also known as“military cope poet”due to his first poetry collections Alacakaranlıktaki Ülke which included political matters and published in 1981 just after 12 Eylül military coup. The poet is recognized as one of the pioneers poet of socialist realistic poet in 1980 period by many researchers. This study consisted of the very early years of the poet, his education and professional life, family and friends as well as his personality, his ilness and his death. In the second part of this study the political and literary movements of the time will be examined. The third part of the study centered upon the poet's insights about the poetry and comments on his own writing; besides, the poems will be amalysed in terms of the theme, the style, the figures of speech and the style of the author. The features of the poetry will be studied with examples and tried to be connected with poets life and poem.