İnternet reklamlarının tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi
The effects of internet advertising on consumers purcahasing behaviours
- Tez No: 503681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL KURŞUNLUOĞLU YARIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Reklam, pazarlamanın dört karmasından biri olan tutundurmanın en önemli faktörlerinden biridir. İşletmeler nihai tüketiciye ulaşabilmek için tutundurma çalışmalarında reklama önem vermektedir. İnternet ve teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren internet reklamları, geleneksel reklamlara göre tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemekte ve rakiplerine göre farklılaşmalarını sağlamaktadır. Bu tezin amacı; internet reklamlarının tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Alan araştırması İzmir ilinde 505 internet kullanıcısı ile yüz yüze anket tekniği kullanılarak yapılmıştır. Araştırma modeli, internet reklamlarının tüketicilerin satın alma davranışları üzerindeki etkisi ile ilgili oluşturulmuştur. Hipotezler, internet reklamları ile ilgili algı, memnuniyet ve ağızdan ağıza pazarlamanın satın alma niyeti üzerine etkisi olmak üzere üçe ayrılmıştır. Algı, memnuniyet ve ağızdan ağıza pazarlama ölçekleri için faktör ve güvenirlilik analizi yapılmış ve araştırma hipotezleri regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırma bulgularında, internet reklamları ile ilgili algının tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde olumlu ve anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca internet reklamları ile ilgili memnuniyetin tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı etkisi vardır. İnternet reklamları ile ilgili ağızdan ağıza pazarlama çabalarının da tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde olumlu ve anlamlı etkisi vardır. Sonuç olarak, internet reklamları tüketicilerin satın alma davranışlarını olumlu ve anlamlı yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advertisement is one of the most important tools of promotion, which is one of the element of marketing mix. Companies give importance to advertisement activitiess for reaching final customers. When compared to traditional advertisements, internet advertisements, entered into our lives through the development of internet and technology, affect consumers' buying behaviors and enable companies to differentiate theirselves from their competitors. The aim of this study was to analyze the effects of internet advertisements on consumers' buying behaviors. Field study was implemented to 505 internet users in Izmir city through face-to- face survey technique. Hypotheses were divided into three parts as the effects of perception, satisfaction, and word of mouth marketing activities on consumers' buying behaviors. Factor and reliability analyses were performed for the scales of perception, satisfaction, and word of mouth activities and hypotheses were tested by using regression analyses. In the research findings, perception related to internet advertisements had a significant and positive effect on consumers' purchasing behaviors. Satisfaction related to internet advertisements had a significant and positive effect on consumers' purchasing behaviors. Also, word of mouth activities had a significant and positive effect on consumers' purchasing behaviors. As a result, it was seen that internet advertisements significantly and positively affected consumers' buying behaviors.