Yabancı diller yüksek okulu hazırlık bölümü öğrencilerinin yükseköğretimde hizmet kalitesi ve üniversiteye güven algıları
Perceptions of students in school of foreign languages preparatory department of service quality and trust in higher education
  1. Tez No: 503683
  2. Yazar: YEŞİM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın amacı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Hazırlık Bölümü'ndeki öğrencilerin yükseköğretimin hizmet kalitesine ve üniversiteye güvene yönelik algılarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin yükseköğretimde hizmet kalitesi ve üniversiteye güven algıları belirlenmiş, öğrencilerin yükseköğretimin hizmet kalitesi algıları ile üniversiteye güven algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmış olup, Araştırmanın evreni 2015-2016 eğitim öğretim yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Hazırlık Bölümü'nde öğrenim gören 638 öğrenci oluşturmuş, öğrencinin tamamına ulaşılmış, 394 katılımcı ile araştırma sonuçlandırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Güven Ölçeği ve Yüksek Öğretimde Hizmet Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi, Cronbach-α, Mann-Whitney U testi, ANOVA, Kruskal-Wallis testi ve Spearman-Rho yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin yükseköğretim hizmet kalitesine ilişkin algılarının ve alt boyutlarda kurumun idari yönü, kurumun akademik yönü ve erişilebilirlikte orta üzeri düzeyde, kurumun imajı, kurumun sunduğu diploma programları ve kurumun fiziki imkanları alt boyutlarında ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin üniversiteye güven algısının, alt boyutlarda itimat edilirlik, ilgililik ve açıklıkta orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yüksek öğretimin hizmet kalitesi algılarının kişisel değişkenlerden cinsiyet, öğrencilerin doğdukları bölge, ailelerinin gelir düzeyi, yaş, bölüm, fakülte türü ve mezun olunan okul türünde anlamlı bir fark bulunmamış, sadece bölüme isteyerek gelip gelmeme durumunda anlamlı fark bulunmuştur. Öğrencilerin üniversiteye güven algılarının kişisel değişkenlerden cinsiyet, ailelerinin gelir düzeyi, bölüm, fakülte türü ve mezun olunan okul türünde anlamlı fark bulunmamış, öğrencilerin doğdukları bölge, yaş ve bölüme isteyerek gelip gelmeme durumunda anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin yükseköğretimde hizmet kalitesi algıları ile üniversiteye güven algıları arasında orta düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine Abant İzzet Baysal University Preparatory Department's students' perceptions of service quality and trust in university. In accordance with this purpose, students' perceptions of service quality and trust in university was determined, and the relationship between service quality and trust in university was examined.The sample of the research was figured with relational survey model and the universe of the study consists of 638 students who study at the preparatory department in Abant İzzet Baysal University in 2015-2016 education year. All students were reached and feedback of 394 students was received. Research data were collected via personal information form, trust scale and service quality scale for university. Cronbach-α, Mann-Whitney U test, ANOVA, Kruskal-Wallis test and Spearman-Rho analysis were used on data analysis. According to the results of the research, it was founded that students' perception of service quality and the sub dimensions; administrative aspect, academic aspect of the organization and accessibility areatover-medium level. The other sub dimensions; image of the organist ion, diploma programs the organization presented and physical opportunities areatmedium-level. The students' perceptions of trust and its sub dimensions reliability, concern and openness were found medium-level. When students' perception of service quality was examined according to personal variables, no significant difference was found based on gender, birth places of students, income level of the family, age, department, faculty, high school type. Only the condition of students about studying in their department willingly or not demonstrated significant difference. The students' perceptions of trust didn't demonstrate a significant difference based on gender, income level of the family, department, faculty, high school type. Birth places of students, age and the condition of students about studying in their department willingly or not showed significant difference. There was found a medium level positive directional relationship between students' perception of service quality and students' perceptions of trust.