Osmanlı İmparatorluğunda Askeri Ceza ve Disiplin Hukuku
Military Penalties and Disciplinary Law in the Ottoman Empire
- Tez No: 503695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Osmanlı İmparatorluğunda Askeri Ceza ve Disiplin Hukukunun varlığı, geçirdiği süreç, buna bağlı olarak da askeri yargının ortaya çıkışı ve gelişim aşamaları inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın mahiyeti dikkate alınarak, özellikle Asakir-i Mansure-i Muhammediyye'nin kurulmasıyla birlikte oluşturulan ve askeri yargıyı ilgilendiren kanunnameler ele alınmıştır. Şu ana kadar Osmanlı İmparatorluğunda Askeri Ceza ve Disiplin Hukukunun tarihsel gelişimi çok fazla ve derinlemesine olarak inceleme konusu yapılmamıştır. Osmanlı İmparatorluğunda Askeri Ceza/Disiplin Hukukunun ve askeri yargının tarihsel gelişimini ve bugünkü durumunu daha iyi değerlendirebilmek, tespit edebilmek için öncelikle bu kuralların geçmişteki uygulama şekillerinin bilinmesinde fayda olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, the existence of the Military Penal and Disciplinary Law, the process it has been through, and accordingly, the emergence of military discipline and the development stages have been discussed. Taking into account the nature of our work, we have dealt with the laws of the military, which were created in particular with the establishment of Asakir-i Mansure-i Muhammediyye. Until now, the historical development of the Military Penal and Disciplinary Law in the Ottoman Empire has not been examined in a very extensive and in-depth manner. In order to be able to better assess and evaluate the historical development and present situation of the Military Penal / Disciplinary Law and the military sentence in the Ottoman Empire, it was firstly considered that these rules would be useful to know the patterns of practice in the past.