Sinir demetinin elektrofiziği
  1. Tez No: 5036
  2. Yazar: İRFAN KÖŞGEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın amacı, elektriksel "bir uyarılma sonucu oluşan uyartının sinir lifinde yayılmasını ve bunu düzenleyen lineer olmayan difüzyon denklemlerinin türetilişini araştırmaktır. önce, elektromanyetik teorinin ve biyokimyanın temel kavramları kullanılarak aktif potansiyelin oluşu mu ve yayılması ve bunu düzenleyen lineer olmayan dife ransiyel denklemler araştırılmış ve tartışılmıştır. Böy lece aktif potansiyelin sinir lifinde yayılmasını içeren fiziksel yöntem anlatılmaya çalışılmıştır. Sinir membranı nın elektrodinamiği ile biyokimya arasında kurulabilecek bir ilişkinin elemanları mümkün olduğunca açık ve basit olarak sunulmuştur. Anlatılanlarla hücre membranı ve sinir lifinin fiziği konusu açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Main task of this study is to investigate the propagation of an impulse which occurs as a result of an electrical pulse along a nerve fiber and is to under stand the derivation of the nonlineer diffusion equation which governs this propagation. First, using the basic concepts of electromagnetic theory and biochemistry, occuring and propagation of active potential and the nonlineer equations that governs this process has been investigated and discussed. Thus the physical method which involves propagation of action potential along a nerve fiber has been explained. And elements of a fundamental connection which can be made between electrodynamics of nerve membrane and biochemistry was introduced as clearly and simply as possible. Finally, we can say that, with all results of this study, physics of nerve fiber has been explained.