Liderlik tarzları, tükenmişlik ve yaratıcılık ilişkisinin belirlenmesi: Ankara'da otel işletmelerinde bir uygulama
Leadership styles, burnout and determination creativity: An application in hotel business in Ankara
- Tez No: 503702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, liderlik davranışı, tükenmişlik ve işgören yaratıcılığı arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Çalışmada tükenmişliğin aşçıların yaratıcılıklarına etkisi, aşçıların hangi tükenmişlik boyutunu yaşadıkları ve liderlik davranışının tükenmişlik ile yaratıcılık arasındaki aracıcılık etkisi incelenmiştir. Literatür taraması ile hazırlanan kavramsal çerçevenin ardından, Ankara'da turizm işletme belgesine sahip dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan 320 aşçıya uygulanan anket uygulamasından elde edilen veriler analiz edilip yorumlanarak çalışma tamamlanmıştır. Araştırma sonuçları frekans analizi, anova testi, t testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, liderlik davranışı, tükenmişlik ve iş gören yaratıcılığı arasında anlamlı ilişkiler olduğu ve liderlik davranışlarının tükenmişlik ile iş gören yaratıcılığı arasında kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between leadership behavior, burnout and job creativity was revealed. The effect of burnout on the creativity of the cooks, the extent to which the cooks experienced the burnout dimension, and the mediating effect of leadership behavior on burnout and creativity were examined. Following the conceptual framework prepared by the literature survey made in the national and international areas, the data obtained from the questionnaire application applied to the 320 chefs working in four and five star hotels with tourism operation document in Ankara were analyzed and interpreted and the study was completed. The results of the research were evaluated by frequency analysis, anova test, t test, correlation analysis and multiple regression analysis. Findings in the research show that leadership behavior is significantly related to burnout and job creativity, and that leadership behaviors have a partial mediating effect between burnout and job creativity.