Yukarı Karacahisar (Uşak) civa yataklarının metalojenik incelenmesi
  1. Tez No: 50371
  2. Yazar: RAMAZAN AKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
83 ÖZET Çalışma alanı, Uşak ili, Banaz kazasının 25 km kuzeyinde Yukan Karacahisar köyü civannda, yaklaşık 20 km'lik bir alam kapsamaktadır. 1/ 25.000 ölçekli Uşak K23- a2 pafdası içersindeki çalışma alanında yükseklikler I300-1800m arasmda değişmektedir. Çalışma alanında yerleşim alam sadece Yukan Karacahisar köyüdür. İncelemeler saha, laboratuvar ve büro çalışmaları olarak sürdürülmüştür. Saha çalışmalarında çalışma alanında yüzeylenen birimlerden ve cevherden numune alımı yapılmıştır. Bu numunelerden 20' şer adet parlak ve ince kesit yapılmış ve mikroskopta incelenmiştir. Çalışma alanında Mesozoyik'e ait Jura yaşlı Aşağı Belova formasyonu, Yargedik tepe üyesi ve Çiçekli kaya üyesinden oluşmaktadır.Mesozoyik'e ait diğer birim Muratdağı Melanjı olup, uhramafit,spilit, tüf, radyolarit, şist ve mermerlerden oluşmaktadır. Senozoyik Karacahisar riyolit ve riyolitik türleriyle temsil edilmekte olup, Kuvaterner'e ait alüvyon bulunmaktadır. İnceleme alanı içindeki cevherleşmelerden alman örneklerden yapılan parlak kesitler maden mikroskobunda incelenerek parajenez çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda cevher minerallerinin zinober, pirit, kalkopirit, malakit, sfalerit gibi sülfidlerden ; kuvars ve kalsit gibi diğer minerallerden ; kromit ve manyezit gibi diğer cevherleşmelerden oluştuğu tesbit edilmiştir. Ayrıca Yukan Karacahisar cevherleşmesinin ekonomik değerlendirilmesi yapılmıştır. Bölgede önemli bir cevherleşmeye rastlamlmamasma karşın, cevherleşme açısından sıklık göstermesi nedeniyle detay etüdlerinin yapılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY The study area, which is located at the 25km North of Banaz Town (Uşak), with in an area of approximately 20km2. The investigated area was situated partly 1/25.000 scaled Uşak K23. a2 topographic map. Field, laboratory and report writing are the main investigation. The samples collected from study area in the field investigations. A total of 50 samples were collected from the mineralization area. 20 polished sections and 20 thin sections from these samples were prepared for microscopes study. The samples were examined under the microscope in the laboratory investigations. The study area consisted of Mesozoic (Aşağı Belova formations and Muratdağı Melange), Senozoic (Karacahisar Volkanics) and Quarternary aged alluviums. tn the study area, pangenesis of mercury mineralization were studied. Therefore, paragenesis of ore mineral rocks were investigated using mining microscope. The mineralization is composed of sulfides (zinober, pyrite, chalkopyrite, sphalerite), oxides and hydroxides ( hematite, cromite, manietite), gangue ( quartz, calcite), others minerals ( malacite, manyizite). These minerals have been formed under low tenperatures as a result of hydrothermal activites. In the study area, an important mineralization have not been found. But, there are many mineralization in the study area, therefore, detail study of these mineralization should be made.