Doğu Akdeniz Bölgesindeki 1 ve 24 saat süreli maksimum yağışların trendlerinin ve olasılık dağılımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 50370
  2. Yazar: BEKİR ATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM TÜLÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
80 ÖZET Yapılan araştırmalar dış etkenlerin etkisiyle iklimin değişebileceği ve/veya kısmen değiştiğini ortaya koymuştur. Son yıllarda görülen anormal iklim olaylarda bunları destekler niteliktedir. Şehir planlamasında ve mühendislik çalışmalarında kullanılan önemli iklim elemanlarından biriside kısa süreli sağanak yağışlardır. Çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde kurulmuş olan 14 meteoroloji istasyonunun kayıtlan bulunan 1 ve 24 saat süreli yıllık maksimum yağışlar incelenmiştir. Mevcut 28 adet serideki zaman içinde artma ya da azalma eğilimlerini ve olasılık dağılımlarında kullanılabilirliklerini belirlemek için homojenlik, trend ve bağımsızlık testleri yapılmıştır. Serilerin homojenliğini belirlemek için Seri Akış Testi yapılmış, Mersin 24 saatlik serinin homojen olmadığı belirlenmiş, diğer seriler homojen kabul edilmiştir. Serilerdeki trendi belirlemek için Mann-Kendall ve Spearman Sıra Korelasyon Teat'leri yapılmış, Adana ve Ceyhan'da 24 saatlik serilerde trend artma yönünde %5 önem düzeyinde, Mersin 24 saatlik seride trend azalma yönünde %1 önem düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Verilerin bağjmsızhğını belirlemek için Otokorelasyon Katsayısının önemlilik Tşsti yapılmış, serilerdeki iç bağımlığın önemsiz olduğu belirlenmiştir. Tüm sonuçlar Çizelgeler halinde verilmiştir. Serilerin uygun olasılık dağılımlarını belirlemek için, paket programlar kullanılmıştır. Uygunluk testlerinin ortak değerlendirilmesi sonucu, uygun dağılımlar sırasıyla Gumbel, Log-Nornıal 2 ve Genel Exlreni Değerler dağılımı olduğu ve uygun parametre tahmin yöntemleri de sırasıyla, Maksimum Olabilirlik, İhtimal Ağırlıklı Momentler, Momentler ve Entropy yöntemleri olarak belirlenmiştir. Bu dağılımlara ait sonuçlar çizelgeler halinde verilmiştir.81 Belirli tekerrür periyotlarında meydana gelmesi olası yağış derinliklerinin alansal dağılımı için haritalar hazırlanmıştır. Veriler, %2 uygunluk testine göre, tüm serilere uygunluk gösteren Log-Normal 2 dağılımından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY Research has brought out that with the effect of external actors climate may change completely and/or has changed partly. Abnormal climatic events seen in the last years are supporting this. One of the important climate elements in town planning and engineering studies are short-period heavy showers. In the research.maximum yearly rain registrations of one and 24 hourly periods have been studied of 14 meteorology station located in the Eastern Mediterranean Region. In the time period of 28 series available, homogenity, trend and independency tests have been made to determine their usefulness in probability distribution, increase or decrease trends. To determine homogenity of series', Series Flow Test have been made. Mersin 24 hourly series have been determined not to be homogenous and others have been accepted as homogenous. To determine the trend in the series Mann-Kendall and Spearman Rank Corelation tests have been made, in Adana -Ceyhan 24 hourly series the trend has been found to be increasing at 5% importance level, in Mersin 24 hourly series the trend has been found to be decreasing at 1% importance level To establish independence of the data, an importance test has been made of the autocorrelation coefficient and internal dependence of the series has been determined unimportant All results are given on lists. Software has been used to determine appropriate probability distribution of the series. As a result of joint evaluations of the conformity tests appropriate distribution were found to be Gumbel, Log-Normal 2 and General Extreme Values and appropriate forecast parameter methods were determined to be Maximum Probability, Probability Weighted Moments, Moments and Entropy. Results of these distributions are given on lists as well83 Maps have been prepared of spherical dispersions for potetial rain depth expected to recur at certain periods. Data have been taken from the Log-Normal 2 distributions appropriate to all series and in accordance with the x2 conformity test.