Basın özgürlüğünün sınırları bağlamında 'Özel yaşam' sorunu
Problem of private life in the limit of press's freedom
  1. Tez No: 503726
  2. Yazar: METİN KARABURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Basın özgürlüğü haber, fikir, düşünce ve bilgilere erişme ve onları serbestçe yorumlama, yayınlama ve dağıtabilme gibi hak ve özgürlüklerden oluşmaktadır. Fakat bu hak da diğer haklar gibi sınırlandırılabilir. Bu sınırlandırmalar gerçekleşirken toplumların özelliklerine göre değişiklikler meydana gelmektedir. Günümüzde teknolojideki ilerlemeler ve kitle iletişim araçlarının gelişmesi özel hayatın gizliliğine basın yoluyla müdahaleyi kuşkusuz arttırmıştır. Bu nedenle hem basın özgürlüğünün sağlanması hem de kişinin özel hayatına müdahalelerin önlenmesi adına basın özgürlüğüne hukuki yollarla sınırlamalar getirmek büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, basında yer alan ve özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği düşünülen haberleri incelemektedir. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden haberleri analiz etmek adına, Posta Gazetesi'nde 06 Şubat 2018 ile 06 Mart 2018 tarihleri arasında yayınlanan haberlerin incelendiği bu çalışmada, içerik çözümlemesi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom of the press is made up of the rights and freedoms of accessing news, ideas, thought sandin formation and free lyinter preting, publishing and distributing them. But this right can be limited like other rights. These limit ations depend on thech aracteristics of the communities. Advances in technology and the development of mass media have increased the intervention through the medium of the press in the confidentiality of private life. For this reason, freedom of the press must be limited by legal means in order toensure the freedom of the press and top reventin tervention in the private life of the person. The aim of this study is to examine the news that it is thought to violate the secrecy of private life. The news for the study included news from the Postal Gazetesi (Turkish Daily Newspaper) between 6 February 2018 and 6 March 2018. The method of study is the content analysis.