Afyonkarahisar, Emirdağ Karacalar köyünde gerçekleştirilen ritüellerde gelenekler ve musikinin kullanımı
Traditions and musical use in the realized rituals at Afyonkarahisar, Emirdağ Karacalar village
  1. Tez No: 503727
  2. Yazar: GAMZE KOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞHAN ADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın; konusu ve içeriği ile Türkiye'de kültürün gelişmesi ve yayılmasında öncülük eden tarikatlardan biri olan Kadiri Tarikatının Hüseyni koluna bağlı Afyonkarahisar, Emirdağ Karacalar köyünde gerçekleştirilen ritüellerde gelenekler ve musikinin kullanımının incelenmesi, burada yaşayan bireylerin müziğe bakış açılarının belirlenmesi, Kadirilikte müziğin, icra başta olmak üzere yerinin belirlenmesi alanında özgün ve yeni bir çalışma olması, alana ülkemizde yeni çalışma alanlarından olan“sosyal psikoloji”biliminin yöntem ve tekniklerinden yararlanması bakımlarından önemli olduğu düşünülmektedir. iii Çalışma, Kadiri Tarikatının Hüseyni koluna bağlı Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ilçesinin, Karacalar köyü ile sınırlandırılmış; tarama modelini esas alan nitel yöntemlerin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Çalışma sonucunda; Alt problemlere göre düzenlenen veriler işlenmiş ve kültürel değerleri oluşturan âdetlerin, geleneklerin, ritüellerin ve müziğin bireylerin yaşantısındaki rolleri, müzikle ilgili inançlar, müziğin, âdetlerin, geleneklerin, törenlerin kadiri inancındaki yeri ve önemine yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmanın alana katkı sağlayıcı, özgün ve konu üzerinde yeni çalışmalara destek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is considered to be important in the following aspects; the traditions, beliefs and rituals of the Kadiri cult which pioneered the development and spreading of Islam in Turkey is analyzed, the viewpoint of individuals about music in Kadiri? is defined, it is a new and original research on defining the place of music (especially performance) in Kadiri, methods and techniques of social psychology (which is relatively a new field of study in Turkey) are utilized. This study is limited to the village of Emirdağ, Afyonkarahisar province Karacalar village, the meaning of qualitative methods based on screening model is a descriptive research. As a conclusion of the research; data ordered according to sub problems have been processed and the role of traditions, rituals and music in lives of individuals, beliefs about music, the place and importance of music, customs, traditions and v rituals has been assessed. The research is believed to be unique, contributing and supportive to the field and new studies on the subject.