Yer altı madenciliğinde simülasyonla eğitim verilmesi: Yer altı maden eğitim simülasyonu
Providing education with simulation in underground mining: The simulation of underground mining training
- Tez No: 503735
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Education and Training, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada maden mühendisliği öğrenimine destek olabilmesi, sahada ise mühendis, tekniker ve işçiler için acil durum eylem planlarının uygulamalı olarak gösterilerek eğitim verilebilmesine imkan sağlamak maksadıyla geliştirilen, bir bilgisayar programı tanıtılmaktadır. YERALTI MADEN EĞİTİM SİMÜLASYONU adı verilen bu program, kullanıcının kolayca kullanabilmesi için görsel dillerden olan Visual Basic 6 kullanılarak geliştirilip derlenmiştir. Görselliği üçüncü boyuta taşımak için OpenGL(Open Graphics Library) kullanılmıştır. Yazılım üzerinde bulunan bir pencerede yeraltı maden ocağının üç boyutlu (3D) görüntüsü oluşturulmaktadır. Kullanıcı bu görüntü üzerinde her türlü eğitimi gerçekleştirmektedir. Kullanıcının, olabildiğince fazla sayıda senaryo uygulayabilmesi ve hatta kendi senaryolarını üretebilmesi sağlanmıştır. Bu sayede daha gerçekçi ve çok sayıda eğitim verilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study introduces a computer software which can support mining engineering education as well as practically demonstrating emergency action plans in the mine site to engineers, technicians and workers enabling effective training. The software named“Underground Mining Simulation Software”is developed with Visual Basic 6 in order to enable ease of use. It employs OpenGL (Open Graphics Library) for 3D visuality. The software reproduce a 3D simulation of underground pit on the screen, enabling the user carry out trainings over it. The user can use as many scenarios as possible and also can create their own scenarios. By this means, the software enables real-like trainings.