Değişik gruplar içeren azo boyarmaddelerinin potansiyometrik titrasyon metoduyla asidik ve bazik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 50374
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
81 ÖZET Bu çalışmada anilin ve anilin türevi bileşikler diazolanarak alkali ve asidik ortamlarda H-asidine kenetlenmiştir. Bu yöntemle sentezlenen 16 bileşiğin ve H- asidınin potansiyometrik titrasyonları yapılmıştır. Titrasyonlarda çözücü olarak su, titrant olarak NaOH (ayarlı) kul lanı lmıştır. Asidik ortamda yapılan kenetlemeler -NH2 grubuna göre orto mevkisinde» Bazik ortamda -OH grubuna göre orto mevkisinde gerçekleşmiştir. H-asidinin sentezlenen 16 bileşikte, sülfo grubundaki protonlar titre edilerek pK«. değerleri bulunmuştur. H-asidine kenetlenen bileşiklerin indüktif ve rezonans etkilerinin sülfo grubundaki protonun atılmasına etkisi incelenmiş ve pKa değerleri saptanmıştır. Asidik ortam kenetlenme ürünlerinin titrasyonları sonucunda iki dönüm noktası gözlenmiştir. pKı ve pK2 değerleri 1. türev ve 2. türev grafikleri yardımıyla bulunmuştur. Nitroanilin bileşiklerinin pKa değerine etkisinin en fazla olduğu ve asitlik kuvvetini arttırdığı görülmüştür. Alkali ortam kenetleme ürünlerinde indüktif ve rezonans etkisi yanında hidrazon-azo tautomerisi pK değerlerini etkilemiştir. Bu bileşiklerde genelde bir dönüm noktası görülmüş, ikinci dönüm noktaları kaybolmuştur. Bunun sebebi sülfo grubundaki sodyum 'un ayrılmamasıdır. Fakat bir dönüm noktası veren bileşiklerde pK değerlerinin 3 ' ün altında olması asitligin arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In this study anilin and anilin compounds have been diazotinated which were coupled with H-Acid in alkali and acidic media. 16 compounds were synthesized by this method. Synthesized compounds were investigated in order to know their potentiometric titration. Water was used as a solvents in titration. NaOH was used as a titrants ( NaOH was a standartized). Norma ly coupling was occured as a NH2 group to ortho position in acidic media. On the other hand coupling was occured at the ortho position to OH group in basic media. In the synthesized compounds protons of sulpho groups were titrated to have clear information about their acidic characterization. Coupling compounds of H-Acid brought about by their resonance and inductive effects. Compounds were coupled to with H-Acid. Effect of deprotonations were investigated in the sulpho groups. After ly pK* values were found. Products in acidic media coupling were titrated and two basic distinct points were observed at the end of titration. pKi and pK2 values were optained by first and second derivative graphics. The nitroanilin compounds have a most effect on pKa value which increased the acidity. In the products of alkali media pK« values were affected not only effect of inductive and resonance but also hydrozon- azo tautomerism. Generally first end points were seen in this compounds, but second end points were not seen. That's reason Natrium was not seperated in sulpho group. When the pK values were under the 3. acidity was being increased in first end po i nt compounds.