Yeni azo-imin türü ligandlar ile geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Azo group including new schiff base ligands and metal complexes synthesis and characterization
  1. Tez No: 465117
  2. Yazar: ALİ BURAK SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çeşitli kullanım alanına sahip hem endüstriyel uygulamalar için kullanılabilecek hem de bilimsel (özellikle koordinasyon kimyası) açından yeni olan yeni azo-azometin bileşikleri ve metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen azo kromofor grubu ihtiva eden azometin bileşiklerinin yapıları karakterize edilmiştir. Bu amaçla spektral ve analitik metotlar kullanılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak amin grubu ve daha sonra bu amin grubuna karbonil grupları ihtiva eden türlü aldehitler katılmasıyla Schiff bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen bu Schiff bazlarına da 1. seri geçiş metallerinden bazıları bağlanarak değişik kompleksler sentezlenmiştir. Aromatik amin bileşiği olan 4-kloranilin salisilaldehit ile 0°C'nin altında diazolanarak 5-[(E)-(4-klorfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit sentezlenmiştir. 5-[(E)-(4-klorfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehit p-anisidin (S1), 3,4-dimetoksianilin (S2) ve tertbütilamin (S3) ile kenetleme mekanizmaları sonucunda schiff bazı ligandları oluşturulmuştur. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen ligandlar ve bazı geçiş metal iyonları [Co(II), Cu(II)] ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezi yapılacak azo grubu içeren ligandların ve metal komplekslerinin çeşitli analitik ve spektroskopik metotlar yardımıyla yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Both industrial and scientific applications with different applications (particularly the coordination chemistry) compounds which are important for new azo-azomethine and metal complexes have been synthesized. Containing the resulting azo chromophoric group was characterized the structure of the compounds of the azomethine with various uses. For this purpose, spectral and analytical methods were used. In this study, first the amine group and then by introducing various aldehyde Schiff bases with the amino group to the carbonyl groups was synthesized. Different complexes connecting various metals synthesized these Schiff bases are formed. The aromatic amine compound with 4-cloroaniline salicylaldehyde 0 ° C under diazotization made 5 - [(E) - (4-clorophenyl) diazenil] -2-hydroxybenzaldehyde was formed. 5 - [(E) - (4-cloro-phenyl) diazenyl] -2-hydroxy benzaldehyde p-anisidine (S1), 3,4-dimethoxyaniline (S2) and tert-butylamine (S3) of the clamping mechanism with Schiff base ligands were obtained. Synthesized result Coupling of ligands and some transition metal ions [Co (II), Cu (II)] with metal complexes were synthesized. A variety of analytical and spectroscopic methods for the synthesis of the ligand structure with the help of the group of azo metal complexes have been made and characterized.