Adana İlinde bitkisel tohum üretimi yapan firmaların üretim dağıtım yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 50375
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
51 ÖZET Ülkemizde tohumculuk sektörü, 1980 yılından sonra uygulanan yeni politikalarla değişim göstermiştir. Ekonomideki liberalleşmenin yansıması sonucu, tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren özel firmalar da sektöre girmiştir. Böylece Türk tohumculuğunda yeni bir görünüm oluşmuştur. Bu çalışmada, Adana ilinde faaliyetini sürdüren tohum üreticisi kamu ve özel kuruluşların üretim ve dağıtım sistemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Firmalardan 1995 yılma ait veriler anket yoluyla alınarak, değerlendirilmiş ve sonuçlar sunulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; incelenen firmaların 7'si anonim şirket, 3 firma limited şirket, 3 firma da kamuya ait kuruluşlardır. Kamu kuruluşlarından biri kooperatif niteliğindedir. Sermaye yapısına göre firmaların üçü %100 yabancı sermaye yatırımıdır. İkisi yabancı ve yerli sermaye ortaklığıdır. Firmalardan ikisinin yabancı sermaye ortağı olmadığı halde, yabancı firmalar ile know-how anlaşması vardır. Bir firma yabancı firmanın yalnızca isim haklarını kullanmaktadır. Araştırılan firmalardan iki tanesi ise yabancı firmalarla ilgisi olmayan yerli sermaye yatırımı küçük firmalardır. Firmaların faaliyet alanları incelendiğinde, firmaların çoğunun yalnızca tohum üretimi ve pazarlaması yaptığı tespit edilmiştir. Diğer firmaların ilaç, gübre, damızlık gibi ikinci bir faaliyetlerinin olduğu saptanmıştır. Özel sektör firmalarından biri hariç tamamı Bakanlığın verdiği yetkiyle“Araştırıcı Kuruluş”statüsündedir. Kamu kuruluşlarından ise yalnızca TÎGEM“Araştırıcı Kuruluş”statüsündedir.52 Firmaların incelenen dönem itibariyle üretim sonuçlarına göre, kamu kuruluşlarının üretiminin, özel sektör firmalarından daha fazla olduğu saptanmıştır. Kamu sektörü üretiminin daha çok buğday ve pamukta yoğunlaştığı, özel sektör üretiminin ise ayçiçeği, mısır ve sebze tohumunda yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Özellikle ayçiçeği ve mısırda özel firmaların sunduğu çeşidin kalitesinin ve veriminin yüksekliği dikkat çekmektedir. Toplam üretim miktarı içinde, ürün bazında üretim miktarlarını incelediğimizde ise, buğday ve pamuk üretiminin miktar olarak diğer ürünlerden daha fazla yer aldığını görmekteyiz. Araştırma bölgesinde gerçekleştirilen toplam üretimin, %31,5'i sözleşmeli üretim şeklindedir. Sözleşmeli üretilen tohumluklar içinde ayçiçeği ilk sırayı almaktadır. Onu sebze tohumları, pamuk, mısır ve buğday izlemektedir. Sözleşmeli üretimde karşılaşılan en önemli sorun, firmanın üretilen tohumda istediği kaliteyi bulamamasıdır. Bununla birlikte, ekim öncesi anlaşılan fiyat ile hasattan sonra üreticinin talep ettiği fiyatın farklı olması da firmalar açısından önemli bir sorun yaratmaktadır. Araştırma bölgesinde firmaların dış ticaret yapısı incelendiğinde; incelenen dönem itibariyle kamu sektörü kuruluşlarının dışalımı ve dışsatımı olmadığı saptanmıştır. Özel sektör kuruluşlarının toplam dışalım miktarı 392 ton olarak hesaplanmıştır. Dışalım miktarı içinde sebze tohumları (%51,5) ilk sırayı almaktadır. Firmaların bir bölümü daha kârlı olması nedeniyle dışalım yaparken, bir bölümü yabancı sermaye yatırımı olması nedeniyle dışalımı zorunlu olarak yapmaktadırlar. İncelenen dönemde, firmaların toplam dışsatım miktarının 3.038 ton olduğu saptanmıştır. Bu miktarın %70,8'ini ayçiçeği tohumu dışsatımı oluşturmaktadır. Kalanı ise mısır tohumudur. Bu durumda ayçiçeği tohumu üretiminin %63,9'unun dışsatımının yapıldığı tespit edilmiştir.53 Firmaların dağıtım yapısı incelendiğinde, özel sektör firmalarının satışlarını bayiler kanalıyla gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Fiyatlar serbest piyasa ekonomisi sistemi içinde ve rekabet ortamında gerçekleşmektedir. Fiyatlar ve satış şekli ürün bazında belirlenmekte ve yıldan yıla değişiklikler göstermektedir. Gelecekte yayım çalışmalarının ve devletin desteğiyle ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımının daha da artacağı ve buna bağlı olarak Türk tohumculuğunun gelişmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The seeding sector in our country has been changed by the new policies applied after 1980. As a consequence of the liberation in the economics, the private firms has been introduced to the seeding sector, As a result of this development, the Turkish seed sector has been taken a new appearence. The aim of the present study was to investigate the seed production and delivery systems of the public and private seed production companies which performed their activities in Adana area. This firms data of 1995 year has been collected by question aire and this data has been evaluated and the results are presented. According the results of that reseach, 7 of the total 13 firms were anominous companies, 3 firms were limited companies and 3 firms were componies of public. One of these public companies was cooparative in nature. Three of the companies were foreign capital investment according the their capital sources. Two firms had know-how contract with foreign firms while they do not have foreign capital partner. Furthermore, one firm was only using the name trights of a foreign firm. Two of the investigated firms were local capital investment small firms. In the investigation of the firms activity areas, it has been found that most of the firms were only taken part in the seed production and seed marketing. Other firms had some secondary activities such as drug and fertilizer producing and animal kept for breeding producing. All private firms except ore were in“investigator Foundation”status given by the ministery. Only one of public foundations, TİGEM, in“Investigator Foundation”status.55 According the production results of the firms in the investigated period; It has been determined that the production of the public foundations was higher than private sector firms. Although the private sector production has been especially based on sunflower, corn and vegetable seed production, the public sector production was accumulated in wheat and cotton production. Especially the higher quality and productivity of the kinds established by the private firms in sunflower an corn seeds was obviously noticeable. In the analysis of the each product amount in the total producing wheat and cotton producting a mounts were higher than other products. 31.5% of the total seed production in the research area has been made as contract-based production. Sunflower, was the most contract-based produced seed and was follaved by vegatable, cotton, corn and wheat seeds. The most important problem faced by the firm during contract-based production was the disappointment in the expected quality of the produced seed. In addition, the difference in the precised price before sowing and the accepted price by the farmer after harvest takes part as an impertant problem for the firms. In the evaluation of the foreign trading structure of the firms of this research area, it has been found that public sector foundations had not any import or export sale in the research period. The totol import sale of the private sector firms was 392 ton. Vegetable seeds (5 1 J5%) were the most imported seeds. Being more profitable was the reason of importing for some firms, although some firms were obligatory importing since they were foreign capital investiments. total export sales of the firms in the research period has been determined to be 3,038 ton and the 70.8% of this amount consisted by sunflower seed since the remaining was corn seed percentage 63,9% of the sunflower seed production was exported56 In the examination of the delivery system of the firm, it has been found that the most of the sales were performed by thewhole sale distributor. Seed product prices were determined according to the free market economy rule, at the free competition circumstances. Prices and saling styles are determined in the product basis and shows differences for each year. In the future, by the support of the goverment and the on increase extension studies, certificated seed use in our country and paralelly to this development in the Turkish seeding endiistry is excepted.