Bir ASM bölgesine başvuran menopoz dönemindeki kadınların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of period of menopause women in an ASM region
  1. Tez No: 503746
  2. Yazar: TUĞÇE ELSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN GÜNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadınların menopoz döneminde iken yaşam kalitelerini değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini inceleyen araştırma kantitatif verilere dayalı tarama modelinde bir araştırmadır. Kadınların menopoz döneminde iken yaşam kalitelerini değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırmanın çalışma evreni Edirne ili Uzunköprü ilçesi 2 no'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 45-55 yaş arası menopoz dönemindeki kadınlardan oluşmaktadır. 1 Aralık 2015 tarihinde 2 no'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 45-55 yaş arası kadınların toplamda α=545 olduğu tespit edilmiştir. Yazıcıoğlu ve Erdoğan (2004) tarafından hazırlanan örneklem büyüklükleri α=0.05 tablosu dikkate alınarak örneklem büyüklüğü  0.05 örneklem hatası p=0,5 ve q=0,5 güven aralığı olarak belirlenmiştir. Analiz sonucunda n=225 kişiden oluşacak bir örneklem grubunun 0,05 anlamlılık ve % 5 hoşgörü düzeyinde temsil edebileceği varsayılmıştır. Yapılan çalışmada menopoz dönemindeki kadınların genel sağlık değerlendirmelerinin orta düzeyde olduğu, geçen seneye nazaran sağlık durumlarının kötü olduğu, kuvvet gerektiren aktivitelerde sıkıntı yaşadıkları, fiziksel, duygusal alanlarda sıkıntı yaşadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a research in a quantitative screening model that examines the opinions of women on assessing quality of life in menopause. The aim of this study is to determine the opinions of women about the quality of life in menopause and target population of study consists of menopausal women between 45-55 years old who applied to Family Health Center No 2 in the district of Uzunköprü in Edirne. It was determined that the total number of women aged 45-55 who applied to the Family Health Center No. 2 on 1 December 2015 α = 545. Considering the sample sizes α = 0.05 prepared by Yazıcıoğlu and Erdoğan (2004), the sample size was determined as 0.05 sample error p = 0,5 and q = 0,5 confidence interval. It was hypothesized that a sample group of individuals n = 225 as a result of the analysis could represent at a level of 0.05 relevance and 5% tolerance. The study concluded that menopausal women had moderate levels of general health assessments, had poor health status compared to last year, suffered difficulty in activities requiring strength, and suffered physical and emotional problems.