Farklı yüzey işlemleri uygulanan tek seans CAD/CAM blokların reçine simanı ile bağlantı dayanımının incelenmesi
Farklı yüzey işlemleri uygulanan tek seans CAD/CAM blokların reçine simanı ile bağlantı dayanımının incelenmesi
- Tez No: 503745
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Cinar, S. (2018) Farklı yüzey işlemleri uygulanan tek seans CAD/CAM blokların reçine simanı ile bağlantı dayanımının incelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. 2018. Amaç: Günümüzde tam seramik restorasyonlar, metal-seramik restorasyonların estetik beklentiyi karşılayamamalarından dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda geleneksel yolla üretilen tam seramik restorasyonlara alternatif olarak CAD-CAM teknolojisi kullanılmaktadır. Bu doktora tez çalışmasının amacı, farklı yüzey işlemleri uygulanan tek seans CAD-CAM materyallerinin reçine simanla olan bağlanma dayanımının incelenmesidir. Materyal ve Metod: IPS e.max CAD, Vita Suprinity, Lava Ultimate ve Vita Enamic CAD-CAM bloklardan oluşan örneklere kontrol, HF asit, HF asit+silan, kumlama, kumlama+silan olmak üzere 5 farklı yüzey işlemi uygulanmıştır. Yüzey işlemlerinden sonra örnekler SEM'de incelenmiştir. Yüzey işlemi uygulanan bloklar kompozit disklere self adeziv reçine simanla yapıştırılmıştır. Örnekler simantasyondan sonra 24 saat suda bekletilip Universal test cihazında makaslama bağlanma dayanımları ölçülmüş ve her gruba özgü başarısızlık tipleri SEM'de değerlendirilmiştir. Sonuçlar çift yönlü ANOVA ve post-hoc Tukey testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cinar, S. (2018) Effects of Different Surface Treatment Methods on Bond Strength of Monolithic CAD-CAM Materials to Resin Cement. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Prosthodontics. PhD Project. İstanbul. 2018. Purpose: To evaluate the effects of different surface treatments on bond strength between monolithic CAD-CAM materials and resin cement. Methods and Materials: Four different CAD-CAM blocks were used in this study: (1) Lithium disilicate glass ceramic (IPS e.max CAD), (2) Zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Vita Suprinity), (3) Resin nanoceramic (Lava Ultimate), and (4) Hybrid ceramic (Vita Enamic). The study sample comprised of 200 specimens, divided into the following subgroups according to the surface treatment method (n=10), namely no treatment applied, control (C); HF etching (HF); HF etching and silanization (HF+S); sandblasting with 50 μm Al2O3 particles (SB); and sandblasting and silanization (SB+S). After surface treatments, SEM analyses were conducted. All specimens were adhered with self-adhesive resin cement (Theracem, Bisco) and were stored in distilled water at 37 °C for 24 hours. The shear bond strength was subsequently measured using a universal test machine and failure types were categorized as adhesive, cohesive, or mixed. Results were analyzed using two-way ANOVA and post-hoc Tukey HSD multiple comparison test.