Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerde güvenlik iklimi algısı'nın belirlenmesi
Determination of safety climate in nurses working in a public hospital
  1. Tez No: 503762
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özellikle hastane çalışanlarının karşılaştığı mesleki risklerin fazla olmasından yola çıkarak, bu çalışmada bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin güvenlik iklimi algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tanımlayıcı araştırmada, seçilen hastanede çalışan tüm hemşirelerin örnekleme dahil edilmesi planlanmış, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden ve anketleri uygun şekilde dolduran toplam 251 kişi ile çalışma sonlandırılmıştır. Hemşirelerden kişisel bilgi formu ve güvenlik iklimi ölçeği içeren anket yardımı ile araştırmacı tarafından toplanan veriler analiz edilmiştir. Analizler sonucunda güvenlik iklimi algısında sadece cinsiyet değişkenine göre yapılan karşılaştırmalarda anlamlı bir fark görülmüştür. Yaş, gelir düzeyi, eğitim seviyesi, mesleki ve kurumsal deneyim süreleri gibi diğer faktörlere göre yapılan karşılaştırmalarda ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca çalışmada iş sağlığı ve güvenliği başlığında alınan eğitim süresinin artması ile güvenlik iklimi algısının pozitif yönde değiştiği belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışma alanına yeterli düzeyde yansımadığı saptanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin artırılması, sürelerinin uzatılması ve çalışma alanlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının artırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Due to the high occupational risks faced by hospital workers, it is aimed to determine the security climate perceptions of nurses working in a public hospital in this study. In this descriptive study, it was planned to include all nurses working in selected hospital to the study sample, but research was progressed with 251 nurses who accepted to fill the forms and filled them correctly. Data were collected via a questionnaire containing personal information form and safety climate scale from nurses by the researcher and then analyzed. Only a significant difference was observed in the comparison of the security climate perceptions of nurses according to sex variable. There was no statistically significant difference in the comparisons according to other factors such as age, income level, level of education, professional and institutional experience duration. In addition, it has been determined that the longer training period related to occupational health and safety made a positive change among the security climate perception of nurses. It has been determined that occupational health and safety applications are not adequate in that public hospital. Duration of the occupational health and safety training programs must be revised, and longer programs must be designed.