Ratlarda vertebra füzyonu üzerinde pregabalin'in etkisi
Influence of pregabalin on rat vertebral fusion
  1. Tez No: 503763
  2. Yazar: ERDİ İMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÇİFTDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nöropatik ağrının tedavisinde kullanılan ilaçlardan pregabalin'in omurga füzyonu üzerine etkisini incelediğimiz çalışmamız, Trakya Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı (Ek I) alınarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları ve Araştırma laboratuvarından elde edilen 32 adet SpragueDawley cinsi sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Sıçanlar Kontrol grubu: Omurga füzyonu kontrol grubu (Omurga füzyonu uygulanıp pregabalin verilmeyen grup), D10 grubu: Düşük doz pregabalin grubu (Omurga füzyonu uygulanıp 6 hafta boyunca 10 mg/kg oral pregabalin verilen grup), D30 grubu: Orta doz pregabalin grubu (Omurga füzyonu uygulanıp 6 hafta boyunca 30 mg/kg oral pregabalin verilen grup), D100 grubu: Yüksek doz pregabalin grubu (Omurga füzyonu uygulanıp 6 hafta boyunca 100 mg/kg oral pregabalin verilen grup) olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu omurga füzyonu modeli açısından D10, D30 ve D100 gruplarındaki sıçanlar için kontrol grubu olarak takip edildi. D10 grubundaki sıçanlar düşük doz pregabalin verilen omurga füzyonu modeli, D30 grubundaki sıçanlar orta doz pregabalin verilen omurga füzyonu modeli, D100 grubundaki sıçanlar yüksek doz pregabalin verilen omurga füzyonu modeli olarak ele alındı. Omurga füzyonu modeli olarak tüm sıçanlara orta hat lomber posterior longitudinal insizyonla girilerek L4-L5 omurgaların intertransvers bölgeleri dekortike edilerek füzyon işlemi uygulandı. Sonrasında D10 grubundaki sıçanların içme suyuna 10 mg/kg olacak şekilde pregabalin konularak 6 hafta takip edildi; D30 grubundaki sıçanların içme suyuna 30 mg/kg olacak şekilde pregabalin konularak 6 hafta takip edildi; D100 grubundaki sıçanların içme suyuna 100 mg/kg olacak şekilde pregabalin konularak 6 hafta takip edildi; kontrol grubunun içme suyuna herhangi bir ilaç konulmadı ve 6 hafta takip edildi. Cerrahi işlem sonrası 6 hafta tamamlanınca tüm sıçanlar anestezi altında radyografi çekilmesi işlemini takiben yüksek doz anesteziyle sakrifiye edildi. Tüm sıçanların lomber omurgaları eksize edildi ve manuel palpasyonla muayenenin ardından histolojik araştırma yapılması için ayrıldı. Manuel palpasyon ile değerlendirme sonucunda yüksek doz pregabalin verilen sıçanlarda füzyonun istatistiksel olarak azaldığı görüldü, bu durum yüksek doz pregabalin verilmesinin sıçanlarda omurga füzyonunu inhibe ettiği şeklinde yorumlandı. Radyolojik inceleme sonucunda yüksek doz alan sıçanlarda skorların daha düşük olduğu görüldü ancak gruplar ile arasında füzyon oranı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Histopatolojik inceleme sonucunda kontrol grubu ve düşük doz pregabalin verilen D10 grubundaki fibroblast yoğunluğu, neovaskülarizasyon skorları ve yeni kemik oluşumu skorları, orta doz pregabalin verilen D30 ve yüksek doz pregabalin verilen D100 gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu; ancak inflamasyon hücre sayıları kıyaslandığında D30 grubunda inflamasyon hücre sayısının diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Çalışmamızın sonucuna göre herhangi bir nedenle omurga füzyonu uygulanmış hastalarda erken dönemden başlanarak uzun süreli pregabalin kullanılması füzyon oluşumunu inhibe etme riski taşımaktadır. Bununla birlikte bu çalışmada elde edilen sonuçlar, daha çok hayvan bulunduran çalışmaların yapılması gerektiğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was searching the influence of pregabalin on spine fusion. Our study was carried out on 32 sprague-Dawley rats obtained from Trakya University Medical Faculty Experimental Animals and Research Laboratory after approval of Local Ethics Commitee of Animal Experiments of Trakya University (Annex 1). Rats were divided into 4 groups, Control group: Spine fusion control group ( Spinal Fusion applied without oral pregabalin given), group D10: Low dose pregabalin group (Spinal fusion applied and 10 mg / kg oral pregabalin was given for 6 weeks), D30 group: Medium dose pregabalin (Spine fusion applied and 30 mg / kg oral pregabalin was given for 6 weeks), D100 group: high dose pregabalin group (Spine fusion applied and 100 mg / kg oral pregabalin was given for 6 weeks). The control group was follewed as a control group for rats in group D10, D30 and D100. The rats in group D10 was considered as low dose pregabalinized spine fusion model, the rats in group D30 was considered as medium dose pregabalinized spine fusion model and the rats in group D100 was considered as high dose pregabalinized spine fusion model. As a model of vertebral fusion, all rats were incised with a midline lumbar posterior longitudinal incision and the intertransverse regions of the L4-L5 vertebrae were decorticated and fused. Thereafter, the rats in the D10 group were followed for 6 weeks by placing 10 mg / kg pregabalin into drinking water; rats in the D30 group were followed for 6 weeks by placing 30 mg/kg pregabalininto the drinking water and rats in the D100 group were followed for 6 weeks by placing pregabalin at 100 mg / kg into drinking water; the control group did not get any medication and was followed for 6 weeks. After 6 weeks of surgery, all rats were sacrificed by high dose anesthesia following radiography under anesthesia. All rats' lumbar vertebrae were excised and left for histological investigation after the examination with manual palpation. The result of assesment by manuel palpation showed significant reduction on fusion rates in rats given high-dose pregabalin. This result suggested that administration of high dose pregabalin inhibitied spine fusion in rats. As a result of the radiologic examination, it was observed that the reduction of scores in rats given high dose pregabalin was statistically significant; but there was no statistically significant difference between the groups in terms of the fusion ratio. Histological rxamination revealed that the fibroblast density, neovascularization scores and new bone formation scores in the D10 group and control group was statistically significantly higher than the D30 and D100 group; however the inflammation cell count were higher in D30 in a statistically significant manner. According to our study showed that long time high dose pregabalin treatment on patients who are in early terms of spinal fusion surgery has risk of fusion failure. however the results in our study reveals that there is need for studies with more animals.