Mısır yaprakbiti, Rhopalosiphum maidis (Fitch, 1856)'in üç farklı mısır çeşidi üzerinde gelişimi
Development of green corn aphid, Rhopalosiphum maidis (Fitch, 1856) on three different corn varieties
- Tez No: 503767
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünyanın önemli tahıllarından olan mısırda (Zea mays L.), Rhopalosiphum maidis önemli ölçüde zarar meydana getirebilmektedir. Bu çalışmada 25 ± 1 0C sıcaklık, %60 ± 5 orantılı nem ve 16 : 8 aydınlık : karanlık şartları altında 3 farklı mısır çeşidi (Efe, Hido ve Burak) üstünde beslenen Rhopalosiphum maidis'in bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonunda, toplam gelişme süresi 5.79 ile 7.93 gün arasında bulunmuştur. Net üreme gücü (R0) Efe, Hido ve Burak mısır çeşitlerinde yetiştirilen yaprakbiti bireyleri için sırasıyla 60.685, 55.125 ve 56.452 dişi/dişi olarak; kalıtsal üreme yeteneği (rm) ise sırasıyla; 0.344, 0.369 ve 0.365 dişi/dişi/gün olarak belirlenmiştir. Ortalama döl süresi (T0) yine aynı bireyler için sırasıyla 11.926, 10.857 ve 11.059 gün olarak; artış oranı sınırı (λ) ise 1.411, 1.447 ve 1.440 birey/dişi/gün olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre Rhopalosiphum maidis'in bu mısır çeşitleri içerisinden Hido çeşidinde daha iyi gelişme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rhopalosiphum maidis can cause to considerable damage on corn (Zea mays L.) which is the world's most important grains. In this study, it was aimed to determine some biological parameters of Rhopalosiphum maidis fed on 3 different corn types (Efe, Hido and Burak) under 25±1 0C temperature, 60±5% relative humidity and 16:8 light:dark conditions. At the end of the study, the total developmental time was found between 5.79 and 7.93 days. Net reproductive rate (R0) in the Rhopalosiphum maidis of grown corn varieties in Efe, Hido and Burak for was found to be 60.685, 55.125 and 56.452 female/female; intrinsic rate of increase (rm) was to be 0.344, 0.369, and 0.365 female/female/day, respectively. And mean generation time (To) for the same individuals was found to be 11.926, 10.857 and 11.059 days; finite rate of increment (λ) was found to be 1.411, 1.447 and 1.440 individual/female/day. According to the results of the study, it was determined that Rhopalosiphum maidis has a better development in the Hido variety among these corn varieties.