Peyzaj mimarlığı eğitiminde geleneksel ve bilgisayar destekli sunum tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of traditional and computer assisted presentation techniques in landscape architecture education
  1. Tez No: 503768
  2. Yazar: MERVE TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEHRİBAN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte tasarım sürecinde kullanılan araçlar da değişiklik göstermektedir. Geleneksel sunum tekniklerinin yerine yavaş yavaş bilgisayar destekli sunum teknikleri almaya başlamıştır. Yapılan bu çalışma, geleneksel ve bilgisayar destekli sunum tekniklerinin tasarım sürecindeki etkisini incelemektedir. Bu bağlamda çalışma kapsamında, bilgisayar destekli sunum ve geleneksel sunum araçları, kullanım tercihleri ve kullanım yerleri, avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket çalışması iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada 2011 yılında Türkiyede'ki peyzaj mimarlığı bölümlerinde okuyan 336 adet 4. sınıf öğrencisi ile anket yapılmıştır. İkinci aşamada ise 2017 yılında Türkiye'deki peyzaj mimarlığı bölümlerinde okuyan 180 adet 4. sınıf öğrencisi ile anket yapılmıştır. Anket çalışmasında; Peyzaj mimarlığı eğitiminde bilgisayar destekli çizimin irdelenmesi; En çok tercih edilen programlar; Programları öğrendikleri yerler; Bilgisayar destekli tasarım ile el çiziminin kıyaslanması; 2011 ve 2017 yıllarına göre bu konuların kıyaslanması; Ki-kare testi ve anova testi ve T tesleri yer almaktadır. Konu ile ilgili literatür araştırması, anket verilerinin değerlendirilmesi sonucunda, el ile çizimin günümüzde bilgisayarlar karşısında geri planda kalmasına rağmen tasarımın olgunlaşma sürecinde yer alması gerektiği, projenin geri kalan aşamalarında bilgisayar destekli tasarımın tercih edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the technological advances, the tools which are used in the design process also go through changes. Computer assisted presentation techniques are gradually starting to take the place of traditional presentation techniques. This study investigates the effects of traditional and computer assisted presentation techniques on design process. In this context, computer assisted presentation and traditional presentation tools, usage preferences, places of usage, their advantages and disadvantages are evaluated within the scope of the study. The questionnaire that was conducted within the framework of the study had two stages. In the first stage, a questionnaire was conducted with 336 final year undergraduate students from landscape architecture departments in Turkey in 2011. In the second stage another questionnaire was conducted with 180 final year undergraduate students from landscape architecture departments in Turkey in 2017. The questionnaire consisted of the following subjects: Evaluating computer assisted drawing in landscape architecture department; Most preferred softwares; where students learned to use those softwares; comparing the computer assisted design to hand drawing; the comparison of these subjects between 2011 and 2017; Chi-square test and anova test and T-tests. In conclusion of literature research regarding the subject and the evaluation of the survey data, it was shown that drawing by hand must have a place in the maturation process of the design and at the rest of the project computer assisted design was preferred even though drawing by hand is left behind the computers.