Çorum ili Sungurlu ilçesi tahıl alanlarındaki afit (Hemiptera:Aphididae) türleri
The aphid species (Hemiptera:Aphididae) on cereals in Sungurlu district of Çorum province
  1. Tez No: 549929
  2. Yazar: ZÜLFİYE HİCRAN MODA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çorum ili Sungurlu ilçesi tahıl alanlarında görülen Aphididae (Hemiptera) türlerinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışma 2012-2013 yıllarında yürütülmüş olup, ilçedeki buğday, arpa, yulaf, mısır ve çavdar bitkileri Mayıs ayı başından Ağustos ayı sonuna kadar, en az hafta da bir kez olmak üzere taranmıştır. Sonuç olarak; Sungurlu ilçesinde tahıllarda beslenen toplam 8 yaprakbiti türü belirlenmiştir. Bunlardan Aphididae familyası, Aphidinae altfamilyasına ait dördü, bitkinin topraküstü aksamlarından (Rhopalosiphum maidis (FITCH, 1856), R. padi (LINNAEUS, 1758), Schizaphis graminum (RONDANI, 1852), Sitobion avenae (FABRICUS, 1775); Eriosomatinae altfamilyasından diğer dördü (Forda formicaria (Van HEYDEN, 1837), F. marginata (KOCH, 1857), Baizongia pistaciae (LINNAEUS, 1767), Tetraneura ulmi (LINNAEUS, 1758) ise toprakaltı aksamlarından elde edilmiştir. Bu türlerden S. avenae (F.) 2012 yılında %50, 2013 yılında %95 bulunuş oranı ile hakim tür olarak belirlenmiştir. Topraküstü aksamlarda bulunan türler (R. maidis (F.) hariç) farklı oranlarda da olsa her iki yılda da görülmüştür. Toprakaltı aksamlarda bulunan Eriosomatinae altfamilyasına ait türlere ise 2013 yılında rastlanmamıştır. Bu türlerin 2012 yılındaki bulunuş oranları da %1 oranında olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2012-2013 in order to indicate Aphididae (Hemiptera) species on cereals of Sungurlu district of Çorum province. Aphids were collected once a week and recorded in the survey study in order to determine the species of which fed on wheat, barley, oat and corn plants. As a result; In Sungurlu district, a total of 8 species of aphid fed in cereals were determined. 4 of these species (Rhopalosiphum maidis (FITCH, 1856), R. maidis (LINNAEUS, 1758), Schizaphis graminum (RONDANI, 1852), Sitobion avenae (FABRICUS, 1775)-which are belonging to Aphidinae subfamily belonging to Aphididae family, were determined on aboveground parts of cereals. The other 4 of these species-(Forda formicaria (Van HEYDEN, 1837), F. marginata (KOCH, 1857), Baizongia pistaciae (LINNAEUS, 1767), Tetraneura ulmi (LINNAEUS, 1758)- which are belonging to Eriosomatinae subfamily were were determined on roots of cereals.S. avenae (F.) was determined as the dominant species with a rate of 95% in 2012 and 50% in 2013. The species found in above-ground organs, except for (R. maidis(F.), although in different rates, has been seen in every two years. The species in the roots belonging to the Eriosomatinae subfamily were not found in 2013. The ratio of these species blow 1% in 2012.