Sağlıklı genç yetişkin bireylerde vücudun farklı bölgelerinde iki nokta diskriminasyon duyusunun değerlendirilmesi
The evaluation of two point discrimination in different regions of the body in healthy young adults
- Tez No: 503771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç yetişkin bireylerde iki nokta diskriminasyon duyusunun değerlendirilmesi, eşik değerlerin belirlenmesi ve iki nokta diskriminasyon duyusu ile değerlendirilen bölgelerin yüzeyel deri sıcaklık ve yüzdelik nem değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesiydi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 18-35 yaş aralığında olan 67 sağlıklı genç yetişkin birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin farklı vücut bölgelerindeki (yüz, üst/alt ekstremite ve gövde) 17 bölgenin statik iki nokta diskriminasyon duyusu değerlendirildi. Duyu değerlendirmesinden önce bu 17 bölgenin yüzeyel deri sıcaklıkları ve yüzdelik deri nem değerleri ölçüldü. Bağımsız gruplar arasındaki veriler Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Değerlendirilen parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman korelasyon testi kullanıldı. Bulgular: Statik iki nokta diskriminasyon duyusu eşik değerleri uzun parmağın distal falanksında (palmar yüzey) kaydedilen 2,29 mm ile akromiyon prosesinin medialinde kaydedilen 49,67 mm değerleri arasında değişmekteydi. C7 bölgesi hariç vücudun diğer bölgelerinde statik iki nokta diskriminasyon duyusunda cinsiyete göre farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate two point discrimination sense, determine threshold values in healthy young adults and investigate the relationship between two point discrimination sense and superficial skin temperature and percentile skin moisture values in evaluated regions. Materials and Methods: A total of 67 healthy young adults ages ranged between 18-35 years were recruited in this study. The static two point discrimination sense was evaluated in 17 different body regions (face, upper/lower extremity and trunk). Superficial skin temperature and percentile skin moisture values of these 17 regions were measured prior to sensory assessment. Mann-Whitney U test was used to detect differences between independent groups. Spearman correlation test was used to investigate the relation between the evaluated parameters. Results: Threshold values of static two point discrimination ranged from 2,29 mm recorded in the distal phalanx of long finger (palmar surface) to 49,67 mm recorded in the medial of acromial process. There were no significant differences in static two point discrimination sense between genders except in the skin lateral to C7 vertebrae (p>0,05).