Sağlıklı genç yetişkin bireylerde vagus sinir uyarımının ve derin solunum egzersiz yöntemlerinin otonom sinir sistemi ve kasın yapısal özelliklerine akut etkisi
Acute effect of vagus nerve stimulation and deep breathing exercise methods on autonomous nervous system and muscle structural features in healthy young adults
  1. Tez No: 805991
  2. Yazar: ÇAĞIL ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Derin solunum egzersiz yöntemleri ve auriküler vagus sinir uyarımı (VSU), son yıllarda noninvaziv bir tedavi modalitesi olarak kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada, derin solunum egzersiz yöntemlerinin ve vagus sinir uyarımının vagal modülasyon ve kas gruplarının özellikleri üzerine etkisi incelenmiş ve bu iki yöntemin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sağlıklı yetişkin bireyler tek seanslık VSU ve derin solunum egzersizleri uygulanmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Uyarım öncesi ve sonrası gerçekleştirilen nabız, tansiyon, algılanan stres ölçeği, e-motion faros ve myotonpro ölçümleri ile otonom sinir sistemi ve çeşitli kas gruplarının yapısal özellikleri üzerine akut etkisi incelenmiştir. Her iki grupta da tek seanslık uygulama sonucunda algılanan stres ölçeği, nabız ve tansiyon değerlerine ilişkin bulgularda anlamlı düşüş tespit edilmiştir. Ayrıca her iki grupta da otonomik ölçüm değerlerine ilişkin bulguların parasempatik sinir sisteminin lehine geliştiği belirlenmiştir. Kasın yapısal özelliklerine ait ölçümlerde her iki grupta incelenen kasların frekans, sertlik ve logaritmik azalma değerleri düşüş gösterirken, gevşemeye ilişkin bulgularda artış tespit edilmiştir. Gruplar arası yapılan karşılaştırmalı istatistiksel değerlendirme sonucunda RMSSD, PNN50 ve PNS indeks değerlerinde solunum grubunda diğer gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenirken diğer parametreler açısından iki grup arasında herhangi bir anlamlı fark gözlenmemiştir. Elde ettiğimiz bulgular derin solunum egzersiz yöntemlerinin ve auriküler VSU'nun tek seanslık uygulamasının parasempatik sinir sistemine ilişkin değerleri artırabileceğini düşündürmüştür. MyotonPro cihazı ile yapılan ölçümlerde gruplar arası osilasyon frekansı ve sertlik değerlerinde nefes grubunda m.erector spinae'da, esneklik değerlerinde ise vagus grubunda m. biceps brachii'de anlamlı olarak daha fazla düşüş görülmüştür. Gevşeme değerlerinde ise nefes grubunda m.erector spinae ve m.gastrocnemius değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep breathing exercise methods and auricular vagus nerve stimulation (VNS) have been increasingly used as a noninvasive treatment modality in recent years. In this study, the effects of deep breathing exercise methods and vagus nerve stimulation on vagal modulation and the properties of muscle groups were analyzed and it was aimed to compare these two methods. Healthy adult individuals were divided into two groups, one session of VNS and deep breathing exercises. Pulse, blood pressure, perceived stress scale, e-motion faros and myotonpro measurements performed before and after stimulation, and its acute effects on the structural properties of the autonomic nervous system and various muscle groups were investigated. In both groups, a significant decrease was found in the findings related to the perceived stress scale, pulse and blood pressure values as a result of a single session application. In addition, it was determined that the findings related to the autonomic measurement values in both groups developed in favor of the parasympathetic nervous system. Pulse, blood pressure, perceived stress scale, e-motion faros and myotonpro measurements performed before and after stimulation, and the acute effects of these two interventions on the autonomic nervous system and structural properties of various muscle groups were investigated. In both groups, a significant decrease was found in the findings related to the perceived stress scale, pulse and blood pressure values as a result of a single session application. In addition, it was determined that the findings related to the autonomic measurement values in both groups developed in favor of the parasympathetic nervous system. In the measurements of the structural properties of the muscle, the frequency, stiffness and logarithmic decrease values of the muscles examined in both groups decreased, while the findings related to relaxation increased. As a result of the comparative statistical evaluation between the groups, a statistically significant increase was observed in the respiratory group compared to the other group in the RMSSD, PNN50 and PNS index values, while no significant difference was observed between the two groups in terms of other parameters. Our findings suggested that deep breathing exercise methods and a single session of auricular VNS may increase the values related to the parasympathetic nervous system. In the measurements made with the MyotonPro device, there was a significant decrease in the oscillation frequency and stiffness values between the groups in the m. erector spinae in the breathing group, and in the flexibility values in the m. biceps brachii in the vagus group. In relaxation values, a statistically significant increase was found in the m. erector spinae and m. gastrocnemius values in the breathing group.