Kronik bel ağrısının sarkopeni ve engellilik üzerine etkisi
The effect of chronic low back pain on sarcopenia and disability
  1. Tez No: 503772
  2. Yazar: BURAK ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmadaki amacımız kronik bel ağrısının sarkopeni ve engellilik üzerine etkisini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 12 haftadan uzun süredir bel ağrısı şikayeti olan 32 birey (yaş ortalamaları 55,06±9,88; min:42, maks:78) çalışma grubu, 31 kronik bel ağrısı olmayan birey (yaş ortalaması 54,64±9,52; min:41, maks:77) ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Katılımcıların değerlendirmesinde kas gücü için el dinamometresi, kas kitlesi için biyoempedans analizi, fiziksel performans için 4 metre yürüme testi, engellilik düzeylerinin değerlendirilmesi için ise Roland Morris Engellilik Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of chronic low back pain on sarcopenia and disability. Method: The study group consisted of 32 patients (mean age: 55,06±9,88; min:42, max:78) with low back pain for more than 12 weeks. The control group consisted of 31 individuals without chronic low back pain (mean age: 54,64±9,52; min:41, max:77). In the evaluation of participants, hand dynamometer for muscle strength, bioempedance analysis for muscle mass, 4 meter walking test for physical performance and Roland Morris Disability Questionnaire were used to evaluate disability levels.