Alara Çayı'nın Ephemeroptera faunası ve su kalitesi ile ilişkisi
The ephemeroptera fauna of Alara Stream and its relationship with water quality
  1. Tez No: 503801
  2. Yazar: SEDA ÖZGÜL UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Alara Çayı'nın su kalitesinin Ephemeroptera takımına ait organizmalar ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla geçekleştirilmiştir. Aralık 2012- Eylül 2013 tarihleri arasında belirlenen 10 istasyondan mevsimsel olarak su kalitesi ve Ephemeroptera takımına ait organizmalar için örneklemeler yapılmıştır. Çalışma sonunda Ephemeroptera takımına ait 8 familya, 12 cins, 25 takson ve 7435 örnek toplanmış ve teşhis edilmiş, fizikokimyasal verilerle incelenen türler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Sıklık, baskınlık ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Alara Çayı'nda tek su kalitesi basamağı belirlenmiştir. Ayrıca tespit edilen taksonların tamamı akarsu için yeni kayıt durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the water quality of Alara stream and the organisms belonging to Ephemeroptera. Samples were taken between December 2012 and September 2013 and examined for the determination of physicochemical water analysis and Ephemeroptera organisms seasonally at 10 stations. At the end of the study, 8 families, 12 genera, 25 taxa and 7435 samples belonging to Ephemeroptera were collected and diagnosed. Analyzes of frequency, dominance and similarity have been made to evaluate water quality results. As a result of this study the single water quality step was determined in Alara stream. In addition, all of the detected taxa are new record for the stream.