Alara çayı (Antalya)'nın su kalitesinin fizikokimyasal parametrelere ve epilitik diyatomlara göre belirlenmesi
Determination of water quality of Alara stream according to physicochemical parameters and epilithic diatoms
- Tez No: 572196
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Aralık 2012 - Eylül 2013 tarihleri arasında Alara Çayı üzerinden mevsimsel olarak belirlenen 10 istasyondan fiziko-kimyasal su analizi ve epilitik diatomların belirlenmesi için örneklemeler yapılmış ve incelenmiştir. Örnekleme periyodu boyunca, epilitik diyatomlara ait 10 takım, 42 cins ve 116 takson belirlenmiştir. Ayrıca fizikokimyasal verilerle incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çeşitlilik, baskınlık, benzerlik ve sıklık analizleri yapılmıştır. Alara Çayı'nın su kalitesinin epilitik diyatomlara göre belirlenmesi için OMNIDIA yazılım programında bulunan; IBD ve EPI-D biyotik indeksleri kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme neticesinde bütün istasyonların I. kalite (kirlenmemiş) su sınıfına girdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, samples were taken between December 2012 – September 2013 and examined for the determination of physicochemical water analysis and epilithic diatoms seasonally at 10 stations on Alara Stream. During the sampling period, 10 teams, 42 genera and 116 taxa belonging to epilithic diatoms were determined. Also was tried to be determined the relationship between physicochemical data and species. In addition to these, the relationship between the physico-chemical data and examined organisms were determined. Diversity, dominance, similarity and frequency analysis were made. In order to determine the water quality of the Alara Stream according to epilithic diatoms, biotic indexes, IBD and EPI-D in the OMNIDIA software program were used. As a result of this study, it was determined all stations are in the first quality water class.