Alara ve Karpuz çaylarının Plecoptera faunası ve su kalitesi ile ilişkisi
The Plecoptera fauna of Karpuz and Alara stream and its relationship with water quality
  1. Tez No: 475130
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Ocak 2014-Kasım 2014 tarihleri arasında Alara ve Karpuz Çayları üzerinden seçilen toplamda 12 istasyonda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlarda mevsimsel peryotlarla fizikokimyasal su analizi için ve makroomurgasızlar için örnekler alınmıştır. Alınan makroomurgasız örneklerden Plecoptera faunası ayırılıp incelenerek, fizikokimyasal veriler ile arasındaki ilişki belirtilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Plecoptera faunasına ait 2088 birey incelenerek 16 takson belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Brachyptera risi, Capnia bifrons, Dinocras cephalotes, Diura bicaudata, Isogenus nebecula, Isogenus sp., Isoperla grammatica, Leuctra hippopus, Leuctra inermis, Leuctra moselyi, Leuctra sp., Nemoura sp., Perla bipunctata, Perla marginata, Protonemura meyeri ve Rhabdiopteryx acuminata cinsleri ve türleri tespit edilmiştir. Alara Çayı'nda en baskın grup Leuctra hippopus ve Karpuz Çayı'nda en baskın grup Brachyptera risi olmuştur ve Türkiye faunasına katkıda bulunulmuştur. Su kalitesi, fizikokimyasal verilere göre her istasyonda belirlenmiştir. Alara ve Karpuz Çayları'nda belirlenen organizmalara göre sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Alara ve Karpuz Çayları'nın Klee (1991)'ye göre 1. sınıf su kalitesi basamağında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at 12 stations chosen on the Alara and Karpuz Streams between Januray 2014 and November 2014. Examples were taken from these stations with in seasonal periods for the physico-chemical water analysis and macroinvertebrata. Plecoptera fauna of macroinvertebrata example is separately analyzed and its relation with physico-chemical data is tried to explain. At the end of the study 16 taxon were determined by examining 2088 individuals belonging to Plecoptera order. At the end of the study Brachyptera risi, Capnia bifrons, Dinocras cephalotes, Diura bicaudata, Isogenus nebecula, Isogenus sp., Isoperla grammatica, Leuctra hippopus, Leuctra inermis, Leuctra moselyi, Leuctra sp., Nemoura sp., Perla bipunctata, Perla marginata, Protonemura meyeri and Rhabdiopteryx acuminata genus and species are determined. The dominant group in Alara Stream was Leuctra hippopus and Karpuz Stream was Brachyptera risi, and it has contributed to Turkey fauna. The water quality was determined at the every station according to physico-chemical data. Frequency, dominancy, diversity and similarity of these organisms taken from Alara and Karpuz Stream are analyzed and the results are compared to water quality results. The results show that Alara and Karpuz Streams are at the first class water quality step according the Klee (1991).