Mersin yöresinde kaynak kullanımı destekleme fonundan (K.K.D.F) yararlanılarak kurulan seraların yapısal ve teknik yönden incelenmesi
- Tez No: 50381
- Danışmanlar: PROF.DR. A. NAFİ BAYTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
VI öz Ülkemizde tarım alanlarının azalması buna karşılık nüfusun hızla artması ve birim alandan alman ürün miktarının yeterli olmaması nedeni ile verimi arttırıcı birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler yeni teknoloji ve tarım tekniklerinin kullanılmasının yanısıra, sebze ve meyve üretiminin geliştirilmesi özellikle seracılığın yayguılaştınlmasıdır. Türkiye'de hızla gelişen seracılık, sebze ve süs bitkileri yetiştiriciliğinde gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Seracılık milli ekonomide yeni iş alanlarının açılmasına imkan sağlarken, dış pazara yönelik ihracat ile yurda döviz kazandırmaktadır. Türkiye'de seracılığın modernleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 1990 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu adı altında üreticiye destek verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kapsamında Mersin yöresinde kurulan seraların yapısal ve teknik yönden incelenmesi, uygulamadaki sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Because of the decreasing the agricultural areas, increasing the population rapidly and inefficiency of product in an unit area, some meausures should be taken to increase the productions. These measurues are besides to use new technologic and agricultural technics, developing growing vegetables and fruits, especially generalizing of greenhouses. The greenhouse which develops rapidly in Turkey, is getting more important about growing vegetables and arrament plants. The greenhouses, make to open new working-occasions and to earn foreign exchange foreingmarket exports. The aim of generalizing and modernizing greenhouse the producters was begun to support by Ministry of Agriculture with the name of Resource Use Subsidiary Fond in 1990. In this study, to search structural and technic subjects, to find problems of technics and find the way of solutions of greenhouses which built including the Resource Use Subsidiary Fond at the Mersin region, was aimed.