Ciddi mitral stenozu olan hastaların plazma adrenomedullin seviyelerinde perkütan mitral balon valvüloplasti sonrası anlamlı azalma olup olmadığı,işlem başarısının değerlendirilmesinde referans alınan ekokardiyografi ve laboratuar testleri ile olan ilişkisi araştırılacaktır
Comparison of plasma proadrenomedullin levels in association with echocardiography parameters in patients before and after percutaneous mitral balloon valvuloplasty
  1. Tez No: 503817
  2. Yazar: İLYAS ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL KALKAN, UZMAN ALİ RIZA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Perkütan Mitral Balon Valvüloplasti Uygulanan Hastalarda İşlem Öncesi ve Sonrası Plazma Proadrenomedullin Seviyesinin Ekokardiyografik Parametreler Eşliğinde Karşılaştırılması Amaç: Perkütan mitral balon valvüloplasti (PMBV) kontrendikasyonu olmayan ve uygun kapak anatomisine sahip mitral darlıklı hastalarda birincil tedavi yöntemidir. Natriüretik peptitler başta olmak üzere kandaki biyobelirteç seviyelerinin PMBV işlemi sonrası nasıl değiştiği birçok çalışmanın konusu olmuştur. Bizde çalışmamızda kardiyovasküler sistem üzerine çeşitli etkileri olan proadrenomedullin düzeyinin PMBV işleminden nasıl etkilendiğini ve mitral kapak alanı (MKA), ortalama mitral kapak gradienti gibi ekokardiyografik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ciddi mitral darlığı olan ve başarılı perkütan mitral balon valvuloplasti işlemi uygulanmış ardışık 32 hasta dahil edildi. Tüm hastalara işlem öncesi ve işlem sonrası 3. ay kontrollerinde detaylı transtorasik ekokardiyografi yapıldı, proadrenomedullin, NT-ProBNP ve diğer bazal laboratuvar değerlerinin elde edilebilmesi için kan örnekleri alındı. Bulgular: PMBV işlemi öncesi ortalama plazma proadrenomedullin seviyesi 9200±1827 pmol/L idi, 3. ay kontrolde ise ortalama 7720±1277 pmol/L seviyesine gerilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Comparison of Plasma Proadrenomedullin Levels in Association with Echocardiography Parameters in Patients before and after Percutaneous Mitral Balloon Valvuloplasty Aim: Percutaneous mitral balloon valvuloplasty is the first line treatment in mitral stenosis patients with appropriate anatomical features and with no procedural contraindication. Level differention of biomarkers such as natriuretic peptides after PMBV have been investigated in many studies. We have aimed to evaluate Proadrenomedullin levels which have many cardiovascular affects, during PMBV and it's association with echocardiographic parameters such as mitral valve area (MVA), mean mitral gradient. Methods: We have included 32 patients who have severe mitral stenosis and successfully performed percutaneous mitral balloon valvuloplasty. We have evaluted Proadrenomedullin, NT-ProBNP levels and transthorasic echocardiographic parameters before and at 3rd month after prodecure Results: Mean Proadrenomedullin plasma level before PMBV was 9200±1877 pmol/L which was found to decrease to 7720±1277 at 3rd month of the procedure.