Multipl skleroz (MS) hastalarında difüzyon tensör görüntüleme (DTI) ve perfüzyon görüntüleme parametrelerinin değerlendirilmesi ve klinik korelasyonu
Evaluation of diffusion tensor imaging and dynamic susceptibility contrast perfusion MR imaging parameters in multiple sclerosis (MS) patients and their clinical impacts
  1. Tez No: 503824
  2. Yazar: ZEYNEP SÖNMEZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI MUAMMER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, RRMS hastalarında T2, FLAIR ve T1 kontrastlı MRG sekansları ile MS lezyonları saptanmıştır. Belirtilen yöntemlerle inaktif ve aktif MS olarak sınıflandırılan hastalar NGBC'lerindeki hemodinamik ve yapısal hasarın saptanması amacıyla difüzyon ve perfüzyona yönelik MRG ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Genel serebral hasarın dolaylı ölçütleri olduğunu hipotetize ettiğimiz bu ölçümler, belirtilen hipotezi doğrulamak için Genişletilmiş Durum Özürlülük Skalası (EDSS) puanları ile korele edilmiştir. Gereç ve Yöntem: 29 RRMS ve 10 kontrol grubu hastasının kontrastlı kraniyal MRG'lerinden elde edilen DTG ve MRP görüntüleri retrospektif olarak incelendi. RRMS hastalarının frontal ve parietal NGBC alanları ile korpus kallosum genu segmentinden ölçülen FA, rCBV ve rCBF değerleri kontrol grubunun karşılık gelen bölgelerinden ölçülen değerler ile karşılaştırıldı. Bulgular RRMS hastalarının klinik verileri ile korele edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, pre and postcontrast T1-weighted images, T2-weighted images and fluid-attenuated inversion recovery images are used to detect lesions in relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS) patients. After grouping the patients as active and inactive MS according to MRI sequences mentioned above, hemodynamic and structural impairments are evaluated in normal appearing white matter (NAWM) of the patients with the aid of diffusion and perfusion measurements. The measurements are hypothesized as they are the indirect signs of global serebral damage and then they correlated with Extended Disability EDSS scores of patients in order to confirm this hypothesis. Method: Dynamic susceptibility contrast enhanced images and diffusion tensor images of 29 MS patients and 10 controls are analyzed retrospectively. Fractional anisotropy (FA), relative cerebral blood volume (rCBV) and relative cerebral bloof flow (rCBF) values of NAWM of RRMS patients are measured in frontal, parietal white matter and also in genu of corpus callosum. The results are compared with the corresponding areas of controls and correlated with the EDSS scores. Results: The statistical difference between the patients and controls is only obtained for fractional anisotrophy (FA) values in frontal white matter. There are no significant differences between perfusion parameters in NAWM and normal white matter (NWM) of controls.