Multipl skleroz hastalarında difüzyon tensör görüntüleme
Diffusion tensor imaging in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 664070
  2. Yazar: İSA ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: MS'de gri ve beyaz cevher hasarını ve klinik ilişkisini saptamaya yönelik ve normal görünen beyaz cevherdeki patoloji erken dönemde saptamaya yönelik pek çok çalışma yapılmaktadır. Amaç: Çalışmamızda konvansiyonel MRG yöntemleriyle saptanan MS plaklarının ve saptanamayan korpus kallozum genu, korpus ve splenium, forniks, pons, mezensefalon bilateral süperior longitudinal fasikül(SLF), inferior longitudinal fasikül(İFL), kortikospinal traktus(CST), unsinat fasikül(UF), prefrontal korteks, talamus, putamen, glabus pallidus, ve serebellum alanlarındaki patolojik değişiklikleri Difüzyon tensor görüntüleme (DTI) ve volümetrik MR görüntüleme gibi ileri MR teknikleriyle göstermeyi ve bununla ilişkili yapısal, fonksiyonel ve klinik hasar ilişkisini gösteren EDSS ile korelasyonu araştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmamıza 32 MS hastası ve demografik özellikleri benzer 24 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubuna 3 tesla difüzyon tensor MRG-traktografi ve volümetrik MR incelemeleri ile hasta grubuna rutin kranial MRG incelemesi yapılmıştır. Sonuçlar: DTI-FT ölçümlerinde tüm MS hastalarında incelenen korpus kallozum genu, korpus ve splenium, forniks, pons, mezensefalon bilateral süperior longitudinal fasikül(SLF), inferior longitudinal fasikül(İFL), kortikospinal traktus(CST), unsinat fasikül(UF), prefrontal korteks, talamus, putamen, glabus pallidus, ve serebellumu alanlarında FA değerleri kontrol grubuna göre düşük saptanır iken MD değerleri aynı alanlarda kontrol grubuna göre yüksek olarak bulunmuştur. Gri ve beyaz cevher volüm değeri açısından hasta grubu kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Yorum: DTI-traktografi ve volümetrik MR gibi konvansiyonel olmayan yeni MRG yöntemleri MS'de aksonal dejenerasyon tutulumunun değerlendirilmesinde önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction:. In recent years, many researches have been performed in order to detect grey and white matter lesions and their correlation with clinical findings in MS. Aim: To determine Diffusion Tensor Imaging (DTI) findings of MS plaques and disease burder on corpus callosum genu, body and splenium , fornix , pons, mesencephalon and bilateral superior longitudinal fasciculus, inferior longitudinal fasciculus, the corticospinal tract, uncinate fasciculus (UF), prefrontal cortex, thalamus , putamen, glabus pallidus and cerebellum, to measure gray and white matter via volumetric analysis for interpretiation of of anatomical, functional data and clinical damage and to correlate these findings with EDSS. Methods: 32 patients under observation of our MS policlinic and 24 healthy control patients with same demographic characteristics were involved in our study. 3 Tesla Diffusion Tensor MRI - tractography and volumetric MRI were performed in each group and conventional MRI in MS group as well. Results: In DTI-FT measurements of corpus callosum genu , body and splenium , fornix , pons, mesencephalon and bilateral superior longitudinal fasciculus, inferior longitudinal fasciculus, the corticospinal tract, uncinate fasciculus (UF), prefrontal cortex, thalamus , putamen, glabus pallidus and cerebellum areas revealed that, FA values were decreased and MD values were increased in MS patients compared with that of healthy control group. Grey and white matter volume values were lower in MS patients group. Volumetric coorelation was not found with EDSS in MS group. Conclusion: Advanced MRG techniques as Diffusion Tensor MRI- tractography and volumetric imaging will make remarkable contributions to the evaluation of axonal degenaration in MS.