Kardiyak sendrom X hastaları ile serum katestatin düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between cardiac syndrome X patients and serum with catestatin level investigation
- Tez No: 503828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Katestatin katekolamin sekresyon inhibitor aktivitesi olan bir endojen nöropeptittir. Çalışmamızda plazma katestatin düzeylerinin Kardiyak Sendrom X (KSX) ile kontrol grupları arasında farklı olup olmadığı araştırılmıştır. MATERYAL VE METOD: KSX grubu 44 hastadan (18 kadın, ortalama yaş 50 ± 7) kontrol grubu ise 43 kişiden (20 kadın, ortalama yaş 47 ± 7) oluşmaktaydı. Tüm hastaların demografik, biyokimyasal, hematolojik ve ekokardiyografik verileri incelendi. Plazma katestatin düzeyleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. BULGULAR: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), diyabet ve sigara içiciliği açısından fark izlenmedi (p> 0,05). Serum katestatin düzeyleri KSX grubunda 1,52 ± 0,20 ng/dl ve kontrol grubunda 1,49 ± 0,17 ng/dl olup istatistiksel açıdan anlamlı fark gözlenmedi (p=0,46). SONUÇ: Plazmadan ölçülen katestatin değerleri açısından KSX ve kontrol grubu hastalarında anlamlı farklılık saptanmadı. Anahtar Kelimeler : Katestatin, KSX, Koroner Arter Hastalığı
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Catestatin is a new endogenous neuropeptide with a potent catecholamine release-inhibitory activity. This study was to investigate the difference between plasma catestatin levels in patients with diagnosis of Cardiac Syndrome X and control group people. MATERIALS AND METHODS: First group consisted of 44 patients (18 female, mean age 50 ± 7) who has diagnosed Cardiac Syndrome X, second group consisted 43 patients ( 20 female, mean age 47 ± 7) comprised the control group. All patients demographic, biochemical, hematological and echocardiographic data were recorded. Plasma catestatin level was measured by ELISA kits. RESULTS: The two groups were similar with respect to age, sex, body mass index and the frequencies of diabetes mellitus and smoking (p> 0,05). We detected serum catestatin levels 1,52 ± 0,20 ng/dl in Syndrome X group and 1,49 ± 0,17 ng/dl in control group. These values are not statistically significant between the groups monitored (p=0,46). CONCLUSION: The catestatin level of of cardiac syndrome x patients and control group patients were measured in the serum which seperated from peripheral venous blood. Statistically significant difference in serum catestatin levels couldn' t be detected between these groups. Key Words : Catestatin, Cardiac Syndrome X, CAD