Acil tıp ve aile hekimlerinin baskın mizaçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of affective temperaments of emergency physicians and family physicians
- Tez No: 503829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KATIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Bu çalışma ile acil servislerde ve aile sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerdeki yaşam boyu değişmeyen, tavır ve davranışları belirleyen mizacı tespit ederek; stres yönetimi, hekim hasta ilişkileri, fiziksel veya sözel şiddetin önlenmesi gibi durumların değerlendirilmesinde kullanılabilecek verileri literatüre kazandırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma, Ankara ilinde birden fazla merkezde görev alan acil tıp ve aile hekimleri üzerinde yapılan prospektif, tanımlayıcı bir çalışmadır.Katılımcıların baskın mizaçları, TEMPS-A(Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionnaire) mizaç ölçeğine göre tespit edildi. Gruplar arasındaki istatistiksel farklar için Mann-Whitney Utesti kullanıldı. Kategorik verilerin analizi için Ki-kare veya Fisher's Exact testi kullanıldı.p
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the temperaments that identify lifelong attitudes and behavior in emegency physicians and family physicians; to give informations to the literature tostress management, physician patient relationships, prevention of physical or verbal violence. Materials and Methods: This study is a prospective, descriptive study on emergency physicians and family physicians working in more than one center in Ankara. Participants were identified affective temperaments according to TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionnaire). Mann-Whitney U test was used for statistical differences between groups. Chi-square or Fisher's Exact test was used for the analysis of categorical data.