Bazı kiraz ve vişne anaçlarının meristem kültürü yöntemiyle klonal çoğaltılması
  1. Tez No: 50383
  2. Yazar: NİHAL BUZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİM ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
vın ÖZ Çalışmamızda, kiraz ve vişne yetiştiriciliğinde kullanılan P mahaleb, Gi-Sel Al (172/9), Damil (GM 61/1) ve Tabel (Edabfiz) anaçlannaö meristem kültürüyle klonal çoğaltılması hedeflenmiştir. Meristem kültüründen önce anaçların sağlık düzeyleri ELISA testi ve mekanik inokulum ile kontrol edilmiştir. ELISA testi CLARK ve ADAMS (1977) 'a göre yapılmıştır. Yaprak örnekleri P. maAa/eöve Gi-Sel Al bitfcüerinin genç sürgün uçlarından orta Msan-Mayıs aylarında alınmıştır. Apple chlorotic leaf spot virus (ACLSV) için Sanofi Saate Aoimale'uin ticari antiserumu, Prunus necrotic ringspot vires (PNRSV), Prune dwarf virus (PDV) ve Apple mosaic viros (ApMV) için Bari Üniversitesinde lokal olarak üretilmiş antiseromlar kullamlmıştir. Mekanik inokuluûi Ö.1M potasyum fosfat tampon çözeltisi (pH 7.2) ve % 2.5 avı nikotinle Chenopodtıım qumoaW-iM., Cucumis sativusL. ev. Marketer ve Maxima accitteotatis Wheels bitkilerinde yapılmıştır. Damil ve Tabel anaçları sertifikalı oldukları için virüs testleri yapılmamıştır. Yapılan her iki testieme sonucunda P. makalebvs Gi-Sel Al anaçları sağlıklı bulunmuşlardır. Meristem kültürü denemeleri P. mabatebvs Gi-Sel Al için üç farklı dönemde (Mayıs, Temmuz, Eylül), Damil ve Tabel için iki farklı dönemde (Temmuz, Eylül) başlatilmıştir. Oluşan bitkiler 5 alt kültür boyunca 20-25 günde bir alt kültüre alınmışlardır. Uzun süreli alt kültürlerde bitkide yapraklardan tepe noktasına doğru ilerleyen sararmalar ve çalı formunda oluşumlar görülmüştür. Meristemlerin kültür ortamındaki gelişmeleri göz önüne alındığında, en iyi kültüre alma dönemi olarak Mayıs ayı önerilebilir. Bu dönemde kültürlere alınan meristemlerde infeksiyonda gözlenmemiştir.K P. j&aÂa/e&bititilçnyle üç farklı IBA konsantrasyonuyla yürütülen köklenme denemelerinde en yüksek köklenme oranı (% 65), en fazla kök şayia ve uzunluğu l. O mg/1 IBA'h ortamlarda elde edilmiştir. Az sayıda köke sahip bitkilerin dış ortama adaptasyonları gerçekleşmemiştir. Yüksek IBA içeren ortamda (2.0 mg/1), kök boğazında kallus oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT In ow study, it was targeted to propagate the disease-free and clonal rootstocks, used for sweet and soar cherry cultivation, P. mahaleb, Gi-Sel Al (172/9), Damil (GM 61/1) and Tabel (Edabriz) by means of meristem culture. Before the establishment of meristem culture, plants were checked with ELISA and mechanical transmission for their sanitary status. Leaf samples from P. mabaieb and Gi-Sel Al were taken from young sprouts in mid April-May. Antiserum used for ÂCLSV was supplied from Sanofi Saute Animate, and that for PNRSV, PDV and ApMV was from the University of Bari produced locally. ELISA test was made according to CLARK and ADAMS (1977). Mechanical transmission was carried out with 0. 1 M potasium phosphate buffer (pH 7.2) and 2.5 % aqueous nicotine. Chenopodiom f «âsa*Wiild., Cocumis sa&'vwL. cv. Marketer and Nicotiam occidentaIis^\i