Dispeptik semptomlu hastalarda h. pylori enfeksiyonu ile nötrofil/ lenfosit oranı ve trombosit/ lenfosit oranının değerlendirilmesi
Evaluation of h. pylori infection, neutrophil- lymphocyte ratio and platelet- lymphocyte ratio in dyspeptic patients
- Tez No: 503838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Dispepsi, insanlarda en sık görülen sağlık problemlerinden birisidir. Dispepsi hastalarının yalnızca yüzde 25' inde organik sebepler tanımlanmışken (organik dispepsi), dispeptik hastaların % 75' inde (fonksiyonel dispepsi-FD) tanısal değerlendirmede allta yatan neden bulunamamıştır. FD patofizyolojisinde öne sürülen mekanizmalardan bir tanesi Helikobakter pylori (H. pylori) gastritidir. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda H. pylori enfeksiyonu şiddeti ile nötrofil / lenfosit oranı (NLO) ve trombosit / lenfosit oranı (TLO) arasında korelasyon olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dispepsi semptomları olan hastalarda H. pylori infeksiyonunun ile nötrofil / lenfosit oranı (NLO) ve trombosit / lenfosit oranı (TLO) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Yöntem: 01/01/2016-01/01/2017 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi endoskopi ünitesinde gastroskopi yapılmış, mideden biyopsi alınıp histopatolojik olarak H. pylori açısından 17-83 yaş arası erişkinlerden oluşan toplam 448 olgu retrospektif olarak mide patolojileri incelendi. Eş zamanlı olarak tam kan sayımı (CBC) yapılarak çalışmaya alınan olguların yaş, cinsiyet, gastroskopide endoskopik ve patolojik tanılar, H. pylorinin pozitif-negatif olması ile beyaz küre sayısı (WBC), nötrofil, lenfosit, trombosit düzeylerine bakıldı. H. pylori enfeksiyon sonuçlarının nötrofil / lenfosit oranı (NLO) ve trombosit / lenfosit oranı (TLO) arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: H.pylori sonuçlarına göre olguların NLO ve TLO ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Dyspepsia is one of the most common health problems in humans. Only 75 percent of dyspeptic patients (functional dyspepsia-FD) have been found to have no underlying cause in the diagnostic evaluation, whereas only 25 percent of organic dyspepsia (organic dyspepsia) is defined as dyspepsia patients. One of the mechanisms suggested in FD pathophysiology is Helicobacter pylori (H. pylori) gastritis. Recent studies have shown a correlation between the severity of H. pylori infection and the neutrophil / lymphocyte ratio (NLO) and thrombocyte / lymphocyte ratio (TLO). The aim of this study was to investigate the relationship between H. pylori infection and neutrophil / lymphocyte ratio (NLO) and platelet / lymphocyte ratio (TLO) in patients with dyspepsia symptoms. Material and Method: A total of 448 patients, who were gastroscopically diagnosed at the endoscopy unit of Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital between January 01, 2016 and January 1, 2017 and underwent a midline biopsy and histopathologically revealed H. pylori in terms of H. pylori were retrospectively analyzed for gastric pathology. Endoscopic and pathologic diagnoses of gastroscopy, H. pylori positive and negative white blood cell counts (WBC), neutrophil, lymphocyte and thrombocyte levels were evaluated in terms of age, gender, gastroscopy and concordant full blood count (CBC). The relationship between neutrophil / lymphocyte ratio (NLO) and thrombocyte / lymphocyte ratio (TLO) was evaluated for H. pylori infection results. Results: According to H. pylori results, NLO and TLO measurements of the cases did not show statistically significant difference (p> 0.05). Iron and ferritin measurements of cases with H.