Plateletten zengin plazma (PRP)'nın otojenik ve ksenojenik olarak kullanımının tavşan kondrokütan greft yaşayabilirliği üzerinde etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of autogenic and xenogenic use of platelet rich plasma (PRP) on rabbit condracutan composite graft survival
  1. Tez No: 503837
  2. Yazar: HANDE AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. KORAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kompozit greftler üç boyutlu rekonstrüksiyon gerektiren kulak yada burun rekonstrüksiyonunda estetik ve fonksiyonel sonucu sağlamak için oldukça kullanışlıdır. Fakat iyi estetik ve fonksiyonel sonuca rağmen boyutları ve tahmin edilemeyen yaşama oranları nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Bu yaşayabilirliği arttırmak için birçok yöntem denenmiştir ve bunlardan biri de PRP'dir. Yapılan hayvan deneylerinde PRP etkisi karşılaştırılması yapılması için gereken kan miktarı nedeniyle ya daha büyük denekler seçilmesi gerekmektedir yada allojenik olarak kan alınması için bir takım hayvanlar sakrifiye edilmektedir. Bu hayvan çalışmalarını zorlu ve maliyetli kılmaktadır. Ksenojenik transplantasyon son yıllarda üzerinde çok çalışılan bir alandır. Bu çalışmada ksenojenik ve allojenik olarak PRP'yi kompozit greft yaşayabilirliği üzerinde karşılaştırarak yapılan deneylerdeki kullanım imkanını araştırdık. Çalışmamızda 9 adet Yeni Zelanda beyaz tavşanlarının her iki kulağında 2'şer adet 2 cm çaplı kompozit greft hazırlandı. Kulaklar randomize olarak 3 gruba ayırıldı. Kontrol grubunda işlem sonrası yara kenarlarına ve tabanına 1 cc SF, otojen grupta tavşandan hazırlanan PRP ve ksenojen grupta da insandan hazırlanan PRP ile 1 cc PRP uygulaması yapıldı. 3 haftanın sonunda örnekler alınarak fotografik ve histopatolojik değerlendirme yapıldı. Otojenik ve ksenojenik gruplar arasındaki karşılaştırmada makroskopik olarak otojenik PRP uygulama yapılan grupta greft yaşayabilirliğinin daha iyi, nekroz alanının daha az olduğu görülmüş olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı olarak fark bulunamamıştır. Histopatolojik olarak bakılan inflamasyon ve vaskülarizasyon arasındaki fark 3 grup arasında anlamlı görülmemiştir. Anjiogenezi değerlendirmek için bakılan CD 31, otojen PRP grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksek görülmüştür. PRP çalışmalarında ksenojenik PRP'nin kullanımı tercih edilebilecek bir seçenek olmakla beraber bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Composite grafts are very useful for providing aesthetic and functional results especially in ear-nose reconstruction, which requires three-dimensional reconstruction. Despite good aesthetic and functional outcome, however, its use is limited due to its size and unpredictable survival rates. Many methods have been tried to increase this viability, and one of them has been PRP. Due to the amount of blood needed for PRP effect in animal experiments, larger subjects should be selected or some animals are sacrificed to collect blood allogeneically. This makes animal experimantals more difficult and costly. Xenogenic transplantation has been a highly studied field in recent years. In this study, we investigated the possibility of using in experiments by comparing the effect of xenogenic and allogeneic PRP on the viability of composite grafts. In our study, two composite grafts of 2 cm diameter were prepared on both ears of 9 New Zealand white rabbits. The ears are randomly divided into 3 groups. In the control group, 1 cc SF was applied to the wound edges and base, and 1 cc PRP was applied in others as the same way. PRP was prepared by rabbits in the autogenous group and by human donör in the xenogenic group. At the end of 3 weeks, samples were taken and photographic and histopathological evaluations were made. There was no statistically significant difference between the autogenic and xenogenic groups in spite of macroscopically autogenous PRP application in which graft viability was better and necrosis area was less. Histopathologically, the difference between inflammation and vascularization was not significant between the three groups. CD 31, assessed for angiogenesis, was significantly higher in the autogenous PRP group than in the other groups. The use of xenogeneic PRP in PRP trials is an alternative option, and more extensive studies are needed in this regard.