Türkiye'de 2013-2017 yılları arasında sınıf eğitimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
The examination of postgraduate thesis on classroom training in Turkey between 2013-2017
  1. Tez No: 503854
  2. Yazar: MERVEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde tamamlanmış olan 2013-2017 yılları arasında Sınıf Eğitimi alanı kapsamında lisansüstü çalışmaların sistematik bir analizi yapılarak alandaki araştırma eğilimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu gibi çalışmalar mevcut olan araştırmaların incelemesini yaparak, ortaya çıkan sonuçları değerlendirerek yeni yapılacak araştırmalara yön verme açısından önemlidir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak TC Yükseköğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanından faydalanılmıştır. Ulusal Tez Merkezi web-otomasyonunda“Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı”,“Sınıf Eğitimi Bilim Dalı”,“Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı”ve“Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı”seçeneklerinde ayrı ayrı arama yapılarak erişimine izin verilen 354 yüksek lisans, 49 doktora tezi olmak üzere toplam 403 teze ulaşılmıştır. Ulaşılan lisansüstü tezlerinden elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi teknikleriyle bulgulara dönüştürülmüştür. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde sınıf eğitimi alanında araştırmacıların en çok okuma-yazma eğitimi, öğretim yöntem ve teknikleri, değerler eğitimi gibi çalışma konularında yoğunlaştıkları görülmektedir. Araştırma kapsamına alınan bütün tezlerin sınıf eğitimi alanında konu zenginliği sağladığı görülmesine rağmen sınıf eğitimi alanında yeni çalışma konularıyla özgün çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of primary school education completed in various universities in Turkey between 2013-2017, this research aims to reveal research trends in the field of classroom education by doing a systematic analysis of postgraduate studies. Evaluating the consequences of present researches by examining the results, such works are very important in terms of steering the new researches. The Republic of Turkey's Higher Education Council Publication and Documentation Center of the Department of National Theses Database was used as data collection tool. 354 masters and 49 doctoral thesis, in total 403 thesis were reached by searching separately in options of“ Primary School Education Department, Degree in Primary School Education, Department ofTeacher Education”in the web-automation of National Thesis Center . Datas achieved from master's thesis were analyzed by descriptive content analysis technique. When evaluated generally in the field of primary school education, it is most seen that the researchers focus on some subjects such as reading and writing education, teaching methods and techniques, value education. Although all the theses included in the research seem to provide the subject richness in the field of class education, there is a need for original studies in the field of class education with new study subjects.