Cds spreadlarına etki eden makroekonomik değişkenlerin incelenmesi
Examination of the macroeconomic variables effecting cds spreads
- Tez No: 503863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ülke riskinin önemli bir göstergesi olarak CDS'lerin son yıllarda ön plana çıkması, bu araçların birçok yatırımcı, para otoritesi ve saygın kuruluş tarafından ülkelerin kredibilitesinin saygın bir ölçütü olarak değerlendirilip, yakından takip edilmesini sağlamıştır. Bu durum akademik alanda da karşılığını bulmuş ve ülkelere ait CDS spreadlarının incelenmesi ve bu spreadlara etki eden makroekonomik değişkenlerin neler olduğunun belirlenmesi konusu önemli hale gelmiştir. Dolaysıyla son yıllarda dünyada ve Türkiye'de bu konuda birçok araştırmanın yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu araştırmada Türkiye ile birlikte seçilen ülkelerin CDS spreadlarına etki eden makroekonomik değişkenlerin neler olduğu incelenmeye çalışılmış olup, seçilen makroekonomik değişkenlerin CDS spreadları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada analiz yöntemi olarak dinamik panel veri yöntemlerinden Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) tahminci yöntemi ile Kalıntısal Doğrusal Regresyon Modeli yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen analizler sonucunda, seçilen değişkenler içerisinden, cari işlemler dengesindeki artışlar, reel faiz oranları, GSYH büyüme oranları, enflasyon oranları ve S&P Küresel Sermaye Endekslerindeki yıllık olarak gerçekleşen pozitif değişimlerin CDS spreadları üzerinde önemli düzeyde etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, CDSs come into prominence as an important indicator of country risk. Therefore, CDSs are become closely followed tool and a respectiful benchmark for country credibility by many investors, money otority and respectiful foundations. This phenomenon create itself an area in academics, and thus examination of countries' spreads and determining the macroeconomic variables effecting them become an important academic area. For these reasons, there are lots of researchs have been made in this subject in Turkey and world recently. In this research, the goal is to investigate the macroeconomic variables effecting CDS spreads of Turkey and the selected developing countries, and analyze the effect of selected macroeconomic variables on the these countries' CDS spreads. The research is Generalized Method of Moments (GMM) estimator method and Residual Linear Regression Model are used. As the consequences of the analysis, it is found out that the selected variables which are (i) increase in current account balance, (ii) real interest rates, (iii) GDP growth rates, (iv) inflation rates and (v) annual positive changes in S&P Global Equity Indices have important effects on CDS spreads.