Yüksek ardıç (Juniperus excelsa) bitkisinin gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) bağışıklık yanıtı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of greek juniper (Juniperus excelsa) on immune responses of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 503862
  2. Yazar: SELÇUK İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, yüksek ardıç (Juniperus excelsa) sulu methanolik özütünün gökkuşağı alabalıklarının (Onchorhynchus mykiss) bağışıklık sistemi üzerinde meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Bu amaçla, bitkilerin dört farklı dozdaki (0 mg/kg (Kontrol), 1 mg/kg, 4 mg/kg ve 8 mg/kg) sulu methanolik özütü ile besleme şırıngası kullanılarak günde iki defa oral yolla beslenmişlerdir. Çalışmanın 7 ve 14. günlerinde, tüm deneme gruplarından ön böbrek ve kan örnekleri alınmıştır. Tüm bu örneklerden, bağışıklık yanıtı belirlemek için, oksidatif radikal salınımları (NBT), lizozim (LYS) ve myeloperoksidaz aktiviteleri ile, sitokinlerden IL-1β, IL-8 ve IL-12 gen sunumları belirlenmiştir. Çalışma sonunda tüm gruplar Yersinia ruckeri enfeksiyonu ile kontrol testine tabi tutulmuşlardır. Çalışma sonuçlarına göre yüksek ardıçın gökkuşağı alabalıklarında 8mg/kg balık başına olacak şekilde balıklara verilmesi balıkların bağışıklık yanıtlarında olumlu etkiler göstereceği ve Yersinia ruckeri enfeksiyonuna karşı koruma sağlayacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, effects of greek juniper (Juniperus excelsa) aqueous methanolic extract on immune response in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss). With this aim, four different concentration the extract were given to the experimental fishes using feeding needle twice in a day. 7th and 14th day of the study, head kidney tissue and blood samples were collected from each experimental group. From those samples, in other to determine the immune responses, oxidative radical production, lysozyme and myeloperoxidase and also gene expression of cytokines such as IL-1β, IL-8, IL-12 were determined. At the end of the study fishes were challenged with Yersinia ruckeri. According to study results, using of 8mg/kg /fish dosage of greek juniper adding to the fish feed could be showed positive effects and protect fishes from Y. ruckeri infection.