Kredi türevleri ve gelişmekte olan ülkelerde kredi temerrüt swapları üzerine bir araştırma
Credit derivatives and a research on credit default swaps in emerging markets
- Tez No: 261730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Son 20 yılda finansal piyasalar çok büyük gelişmeler sergilemiş, yeni finansal ürünler ve matematik teknikler, finansal uygulamalar ile biraraya getirilmiştir. Yeni nesil finansal ürünler arasında kredi türevleri ön plana çıkmaktadır. Kredi türevleri de kendi içerisinde çeşitlenerek başta CDS ve CDO olmak üzere birçok alt gruba ayrılmıştır. Kredi riskini tek başına ele alarak riskin transfer edilmesi suretiyle azaltılmasını sağlamak en temel amaç olmakla birlikte, sundukları kaldıraç imkanı bu ürünlere olan talebi daha da hızlandırmış, finansal piyasalarda yatırım bankaları ve hedge fonların en gözde spekülatif amaçlı yatırım araçları arasına girmişlerdir. Hızla büyüyen kredi türev piyasası başta şirket tahvilleri için oluşturulurken bir diğer riskli borçlanıcı grubu olan gelişmekte olan ülke risklerinin transferinde de 1997 Asya Krizi ve 1998 Rusya Krizi'nin ardından önemli bir araç haline gelmiştir. Kredi türevleri ve özellikle CDS'lerin bu kadar ön plana çıkması, CDS spreadlerini dikkatle takip edilen bir gösterge haline getirmiştir. Piyasanın büyüklüğü ve katılımcı sayısı bu piyasanın barındırdığı bilginin yatırımcılar tarafından dikkatle takibinin gerekliliği sonucunu doğurmuştur. Bu çalışmanın ilk aşamasında çok değişkenli GARCH ? BEKK yöntemi kullanılarak gelişmekte olan ülkeler için CDS spreadleri kullanılarak ve Türkiye esas alınarak bir ülkedeki kredi riskinin artmasının diğer ükre risk primlerinde nasıl bir tepki oluşturduğu incelenmektedir. İkinci aşamada ise CDS spreadlerinin bir başka kredi riski göstergesi olan Eurobond spreadlerinin önüne geçip geçmediği Vektör Hata Düzeltme Tekniği Kullanılarak incelenmektedir. Bulgular Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasındaki yerini ortaya koymakta ve CDS spreadlerinin artık Eurobond spreadlerinin önüne geçerek yön verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the last two decades financial systems have made tremendeous progress and new financial instruments have launched by combining mathematical techniques and financial applications. Among these financial instruments credit derivatives has been the most attractive instrument. Additon to the main function of hedging credit risk, leverage effect of credit derivatives draw attention of many investment banks and hedge funds. First examples of credit derivatives were backed to corporate debts. After the 1997 Asian Crises and the 1998 Russia Crises, first sovereign credit derivatives has been issued. As the market for credit derivatives grew, CDS spreads became one of the leading indicator of credit risk. Size of the market and investors risk apetite brought about the necessity of carefully observing CDS market. In the first part of this study, by using emerging market CDS spreads and essentially based on Turkey, volatility spillover and contagion effect of credit risk between Turkey and the other emerging markets are observed by applying Multivariate GARCH ? BEKK technique. In the secend part of the study information content of CDS spreads and Eurobond spreads is observed. As a credit risk indicator which spread is the leader. Results indicate informational importance Turkey among the other emerging markets and interdependence between Turkey and other emerging markets. Finaly prove that prove that CDS spread lead Eurobond spreads.