Sınıf öğretmeni adaylarının Türkçe öğretimine ilişkin yeterlik algılarının ve tutumlarının incelenmesi
The examination of prospective primary school teachers' proficiency perceptions and attitudes toward teaching Turkish
  1. Tez No: 503882
  2. Yazar: NESLİHAN AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının Türkçe öğretimine ilişkin yeterlilik algılarının ve tutumlarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini, Türkiye'nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yer alan üç farklı üniversiteye ait dört farklı Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı'nın üçüncü ve dördüncü sınıflarında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Bu kapsamda, 2016-2017 eğitim öğretim yılında basit tesadüfi (random) örnekleme yöntemiyle ulaşılan toplam 328 katılımcıya Türkçe Öğretimi Dersi Tutum Ölçeği ve Türkçe Öğretimine Yönelik Yeterlik Ölçeği uygulanmıştır. İlişkisel tarama modeli ile desenlenen araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış ve veri setinin normal dağılım özellikleri göstermemesinden ötürü verilerin çözümlenmesinde nonparametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmeni adaylarının Türkçe öğretimine ilişkin yeterlik algılarının yüksek, Türkçe öğretimine ilişkin tutumlarının ise olumlu yönde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte katılımcı puanlarının bazı değişkenlere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı ve Türkçe öğretimine ilişkin yeterlik algısı ile Türkçe öğretimine yönelik tutum arasında anlamlı bir ilişki söz konusu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the prospective primary school teachers' proficiency perceptions and attitudes toward teaching Turkish and examine them in terms of certain variables. The universe of the research consisted of the prospective teachers who were junior and senior students studying at the Department of Primary Education from four distinct Faculty of Education in three different universities located in the Mediterranean and Southeastern Anatolia Regions in Turkey. Beyond the research, the Attitude towards Turkish Education Instruction Scale and Proficiency in Turkish Instruction Scale were administered to a total of 328 participants reached by simple random sampling method in 2016-2017 academic year. The SPSS 22.0 software package was used in data analysis of the research designed though the correlational survey model and nonparametric tests were applied to the data set which was not normally distributed. According to the research results, the proficiency perceptions of the prospective primary school teachers towards teaching Turkish were found to be high and their attitudes towards teaching Turkish was positive. Furthermore, it was determined that the participants' scores differed significantly according to certain variables and there was a meaningful relationship between the proficiency perceptions and attitudes towards teaching Turkish.