Meme kanserli hastalarda tümör trackıng yöntemi ile hesaplanan suvmax değerlerinin patolojik tümör stroma oranı ile korelasyonu
Suvmax values calculated by tumor tracking method in patients with breast cancer and pathological tumor-stroma ratio correlation
- Tez No: 503885
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİYE GÜL GÜMÜŞER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışmaya meme kanseri tanısı almış, kemoterapi veya radyoterapi uygulanmamış, ikincil primeri olmayan, evreleme monitörizasyonunda F-18 FDG PET/BT kullanılan toplam 42 hasta dahil edildi, patolojik preparatları ve arşiv görüntüleri retrospektif olarak incelendi. MATERYAL VE METOD: Bütün hastaların deskriptif parametreleri, patolojik tanıları, reseptör değerleri (ER, PR, C-erb-B2), aksiller lenf nodu metastazı mevcudiyeti, Ki-67 değerleri, tümör-stroma oranı, PET/BT den hesaplanmış semikantitatif parametreleri elde edildi. Kafa tabanından üst femoral bölgeye kadar 8-9 yatak pozisyonunda, 16 kesitli multidedektör spiral BT entegre edilmiş, LSO kristalli, TOF teknolojisine sahip PET/BT ile görüntüleme yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalarda ortalama yaş 55.86±14.11(30-79), ortalama SUVmax 8.18±5.05 (1.26-20.26) ve ortalama tümör-stroma oranı 0.70±0.42 (0.16-1.93) olarak hesaplandı. Tümör-stroma oranı ile SUVmax değerleri arasında orta seviyede anlamlı ilişki bulundu (r=0.27, p=0.042). SONUÇ: Bu çalışmada SUVmax değeri ile patolojik tümör stroma oranı korelasyon göstermiştir. Bununla birlikte pekçok çalışmada primer tümörün SUVmax değeri; mitoz sayısı, histoloji, en büyük çap gibi kesin patolojik karakteristikleri ile de ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın lezyon SUVmax değeri ile patolojik tümör-stroma oranı arasındaki korelasyonu araştıran ilk çalışma olması bakımından özgün ve değerli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: For primary staging, F-18 FDG PET / CT scan was performed to forty-two patient, who have new diagnosed of breast cancer, were included in this study. Some patients who received chemotherapy or radiotherapy or had secondary malignancy were excluded. Pathological sections and archive images were investigated by retrospectively. MATERIALS AND METHODS: Descriptive parameters, pathological diagnosis, receptor values (ER, PR , Cerb-B2), the presence of axillary lymph node metastasis, Ki-67 values, tumor-stroma ratio and semiquantitative parameters which calculated from PET / CT were obtained from all patients. İmage acquisition was performed from head base to upper femoral region, up to 8-9 bed position by using 16 slice multidetector spiral CT integrated PET/CT which have LSO crystals, TOF technology. RESULTS: Mean age of the patients 55.86±14.11(30-79) were years, mean SUVmax 8.18±5.05 (1.26-20.26) and mean tumor-stroma ratio 0.70±0.42 (0.16-1.93) were calculated in patients. There was intermediate level significant correlation between the tumor-stroma ratio and the SUVmax values (r=0.027, p=0.042). CONCLUSION: There was significant correlation between the tumorstroma ratio and the SUVmax values. Also in many studies, SUVmax of a primary tumor is related to certain pathological characteristics, such as largest diameter, histology, and number of mitosis. This study was thought to be unique and valuable; and to our knowledge it was the first study investigating the correlation between lesion SUVmax value and pathologic tumor-stroma ratio.