Ortodontik termoplastik pekiştirme aygıtları için farklı temizleme yöntemlerinin etkinliğinin bakteri kolonizasyonu açısından değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
Evaluation of the efficacy of different cleaning methods for orthodontic thermoplastic retainers in terms of bacterial colonization: Randomized controlled study
  1. Tez No: 503946
  2. Yazar: FİLİZ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu çalışmada vakumla şekillendirilen şeffaf termoplastik pekiştirme aygıtı (TPPA) üzerinde in vivo şartlarda oluşan Streptococcus mutans (SM) ve Laktobasil (LB) bakteri kolonizasyonu üzerine belirli bir sıra ile uygulanan üç farklı temizleme yönteminin antimikrobiyal etkinliği incelenmiştir. Bireyler ve Yöntem: Çapraz çalışma metodu ile tek kör olarak yürütülen prospektif çalışmamıza yaş ortalaması 17,4 ± 2,86 yıl olan 21 birey (15 kız 6 erkek) dâhil edilmiştir. Çalışmamızda TPPA örneklerinin temizlenmesi için sırası ile PET (Alkalen peroksit esaslı, efervesan, hareketli aygıt temizleme tableti), temizleme solüsyonu kullanılmadan sadece su ve fırça ile temizleme (kontrol) ve beyaz sirke temizleme yöntemleri kullanılmıştır. Tüm temizleme yöntemleri dörder hafta uygulanmıştır. Bu çalışmada üç farklı yöntemin ağız ortamındaki SM ve LB miktarına üzerine olan etkinliği, tükürük, TPPA ve periodontal parametreleri ile değerlendirilmiştir. İstatistik değerlendirme amacıyla rANOVA testi ile kullanılmıştır. Bulgular: PET ve sirke ile temizlenen TPPA örnekleri üzerindeki uygulama sonu (T1) zamanında alınan SM ve LB bakteri sayıları istatistik olarak benzer olup (p>0,05) kontrol temizleme yöntemi ile temizlenen TPPA örnekleri üzerindeki SM ve LB bakteri sayılarından istatistik olarak daha düşük bir değere sahiptir (p0,05). Benzer şekilde tüm çalışma zamanlarında değerlendirilen plak ve kanama indekslerine periodontal ölçümler arasında istatistik olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated the antimicrobial efficacy of three different cleaning methods on Streptococcus mutans (SM) and Lactobacillus (LB) bacteria colonization in vivo. Three different cleaning methods were applied on clear vacuum-formed thermoplastic retainers (VFTRs) by participants, sequentially. Subjects and methods: Twenty-one participants (15 girls and 6 boys) were included in this single-blinded prospective, cross-over study. The participants mean age was 17.4 ± 2.86 years old. In our study, all VFTRs that were used by the participants were cleaned with three different cleaning methods in a sequence. These were PBTs (alkaline peroxide-based cleanser tablets for removable denture appliances), control (brushing only with water) and white vinegar, respectively. All cleaning methods were applied for 4 weeks. In this study, the effectiveness of three different cleaning methods on oral-based SM and LB bacteria were comparatively examined by salivary, VFTR material, and periodontal parameters. The repeated measures analysis of variance (rANOVA) test was used for statistical evaluation. Results: SM and LB bacteria counts on VFTRs, after using PBTs (T1 PBTs) and vinegar (T1vinegar) were statistically similar (p> 0.05). However these SM and LB bacteria counts were statistically lower than the control cleaning method (p 0.05). Similarly, there was no statistically significant difference between periodontal data obtained from plaque and bleeding indices at all study times.